more_horiz
Gospodarka

Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe. Gwałtowne umocnienie franka

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 06:30
Narodowy Bank Szwajcarii podniósł w czwartek stopę procentową po raz pierwszy od 15 lat, dołączając do innych banków centralnych zacieśniających politykę monetarną w walce z odradzającą się inflacją i powodując gwałtowny wzrost kursu bezpiecznego franka.
SNB podniósł stopy procentowe.
SNB podniósł stopy procentowe.Foto: Forum/:DENIS BALIBOUSE

Bank centralny podniósł swoją stopę procentową do -0,25% z poziomu -0,75%, który utrzymywał od 2015 roku. Podwyżka ta była pierwszą podwyżką stóp przez SNB od września 2007 roku.

- Widzimy w tej chwili, że inflacja w Szwajcarii wzrosła - mamy blisko 3% - i zaobserwowaliśmy również, że mamy pewne ryzyko efektów drugiej rundy - powiedział prezes SNB Thomas Jordan w wywiadzie dla CNBC.

- Doszliśmy do wniosku, że teraz lepiej jest podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a nie o 25 punktów, aby zrobić pierwszy krok, aby rzeczywiście zasygnalizować, że walczymy z inflacją, tak aby w średnim okresie znalazła się ona w przedziale stabilności cen - dodał.

Razem lepiej

Posunięcie to nastąpiło po podwyżce stóp procentowych o 0,75% przez Rezerwę Federalną USA w środę, podczas gdy Europejski Bank Centralny zasygnalizował w zeszłym tygodniu, że podniesie stopy w lipcu, aby powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację w strefie euro, która w zeszłym miesiącu osiągnęła poziom 8,1%.

"Zacieśnienie polityki monetarnej ma na celu zapobieżenie szerszemu rozprzestrzenianiu się inflacji na towary i usługi w Szwajcarii. Nie można wykluczyć, że w dającej się przewidzieć przyszłości konieczne będą dalsze podwyżki stopy procentowej SNB, aby ustabilizować inflację w przedziale odpowiadającym stabilności cen w średnim okresie" - napisano w oświadczeniu banku centralnego.

W reakcji na podwyżkę stóp w Szwajcarii złoty stracił do franka około godziny 10.00 ponad 2,5 proc. Kurs franka wzrósł z 4,49 zł do prawie 4,60 zł.


Stopy procentowe na świecie. Źródło: PAP Stopy procentowe na świecie. Źródło: PAP
  • Czytaj także:

Maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. Wartość polskiego eksportu na historycznym poziomie

PolskieRadio24.pl/ CNBC/ PAP/ Reuters/ mib