more_horiz
Gospodarka

Najważniejsze są wysokie zarobki. Raport "Młodzi Polacy na rynku pracy"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 08:40
W czasach wysokiej inflacji dla rozpoczynających karierę studentów i absolwentów dużo bardziej niż wcześniej liczy się wysokość wynagrodzenia.
Wysokie zarobki są priorytetem dla młodych osób podejmujących pracę.
Wysokie zarobki są priorytetem dla młodych osób podejmujących pracę.Foto: Shutterstock/Antonio Guillem

Jak napisała "Rzeczpospolita", już nie przyjazna atmosfera ani możliwość zdobycia doświadczenia, lecz wysokie zarobki znalazły się na pierwszym miejscu listy czynników ważnych dla zaczynających pracę młodych ludzi - wynika z tegorocznej edycji raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy", wspólnego projektu firm PwC, Well. hr i Absolwent Consulting.

"W poprzednich edycjach raportu wysokie zarobki zajmowały w tym zestawieniu drugie–trzecie miejsce, a w tym roku okazały się kluczowe dla niemal 57 proc. młodych (o 10 pkt proc. więcej niż rok wcześniej). Badano 2 tysiące Polaków do 27. roku życia" - wskazano.

Dodano, że takie podejście młodych ludzi nie dziwi Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE). Według niego to bardzo racjonalna strategia w warunkach wysokiej inflacji i szybko rosnących kosztów życia. Jak przypomina ekspert PIE, podstawowe koszty wkraczania w dorosłość (w tym te związane z mieszkaniem), które już wcześniej były wysokie, teraz jeszcze bardziej poszły w górę.

Jak pisze "Rz", dlatego też szukanie jak najwyższych zarobków to rozsądne podejście. Co więcej, sprzyja mu dobra koniunktura na rynku pracy, gdzie firmy konkurują o pracowników.


Praca w Polsce. Źródło: PAP Praca w Polsce. Źródło: PAP

"Niedobór pracowników ułatwia młodym ludziom znalezienie pracy, która - obok dobrego wynagrodzenia - pozwoli też zdobyć praktykę w wybranym zawodzie. Jak zwracają uwagę autorzy badania, po raz pierwszy od trzech lat młodzi Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość – prawie dwie trzecie badanych (64,2 proc.) uważa, że w porównaniu z rokiem ubiegłym ich szanse na rynku pracy się poprawiły. Potwierdzają to także dane portalu Pracuj.pl, gdzie w maju ukazało się ponad 15 tys. ofert dla asystentów, stażystów i juniorów, czyli na stanowiska zajmowane zazwyczaj przez osoby wchodzące na rynek pracy" - czytamy.

- To o 81 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Na same stanowiska stażystów i praktykantów między styczniem i majem 2022 r. ukazało się o 73 proc. więcej ofert niż rok wcześniej' - powiedziała, cytowana przez "Rz", Aleksandra Skwarska, menedżerka ds. PR & CSR w Grupie Pracuj.

  • Czytaj także:

"W rozliczeniu rocznym nikt nie straci". Artur Soboń o zmianach podatkowych od lipca

PolskieRadio24.pl/ PAP/ Rzeczpospolita/ mib