W Polsce podwoiła się liczba żłobków. Znacząca rola programu Maluch+

2023-07-06, 10:40

W Polsce podwoiła się liczba żłobków. Znacząca rola programu Maluch+
Rządowe programy wspierają dzieci i rodziny. Foto: shutterstock/Krakenimages.com

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich lat nastąpił znaczny wzrost liczby żłobków i klubów dziecięcych. W latach 2016-2022 ich liczba wzrosła o 96 proc. - z 2710 do 5304 placówek.

Rokrocznie zwiększała się zarówno liczba prywatnych, jak i publicznych punktów oferujących opiekę nad najmłodszymi. Sektor prywatny prowadzi najwięcej żłobków i klubów dziecięcych - 75 proc. z nich jest w rękach przedsiębiorców.

Rola żłobka

Wysłanie dziecka do żłobka pomaga w powrocie na rynek pracy rodzicowi, który dotychczas pełnił opiekę. Krótsza przerwa od aktywności zawodowej sprawia, że powrót do pracy jest łatwiejszy, w mniejszym stopniu wpływa też na rozwój kariery.

Warto podkreślić, że korzyści wynikające z posłania dzieci do żłobków dotyczą przede wszystkim kobiet, które częściej podejmują obowiązki opiekuńcze. W konsekwencji wysłanie dzieci do żłobków może być pomocne w niwelowaniu luki płacowej między kobietami a mężczyznami.

Dostępność żłobków sprawia również, że więcej osób może być skłonnych podjąć decyzję o posiadaniu potomstwa, zwłaszcza w kontekście drugiego lub kolejnego dziecka.

Różne preferencje

Preferencje w zakresie opieki nad dzieckiem do lat 3 są różne. Niektórzy wolą zdecydować się na dłuższą przerwę zawodową i na tym etapie życia dziecka nie korzystać jeszcze z opieki instytucjonalnej.

W innych przypadkach barierami przed korzystaniem ze żłobków są ich niewystarczająca dostępność lub nieodpowiednia jakość. Znaczenie mogą mieć również aspekty finansowe.

Nie wszyscy rodzice są w stanie realizować taki model opieki nad dzieckiem i aktywności zawodowej, który byłby zgodny z ich preferencjami. PIE w swojej ankiecie zadał niepracującym zawodowo matkom dzieci w wieku 1-3 lata pytanie o to czy są zadowolone z tego, że nie pracują.

Odpowiedź „raczej nie” lub „zdecydowanie nie” wskazało 44 proc. z nich. Jednocześnie najczęściej wskazywaną przyczyną niepodejmowania pracy zawodowej w tej grupie osób jest opieka nad dzieckiem (77 proc.). Dlatego uważamy, że dalszy rozwój opieki instytucjonalnej nad dziećmi do lat 3 jest pożądanym zjawiskiem.

Maluch+

Program Maluch+ to inicjatywa, która ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Program jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Wojewodami i jest finansowany ze środków europejskich i budżetu państwa.

Program Maluch+ jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce, a także osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jako dzienni opiekunowie.

Program umożliwia dofinansowanie tworzenia nowych miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, w tym miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością lub wymagających szczególnej opieki. Program umożliwia również dofinansowanie kosztów funkcjonowania tych miejsc przez 36 miesięcy.

Program Maluch+ został przekształcony w program długofalowy na lata 2022-2029. Program integruje środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach perspektywy finansowej 2021-2027.

Jakie są cele programu Maluch+?

Program Maluch+ ma na celu zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, poprawę jakości i bezpieczeństwa tej opieki pomóc w powrocie na rynek pracy oraz rozwój kompetencji zawodowych opiekunów.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha zapowiedziała nabór ciągły w ramach programu Maluch Plus na budowę żłobków w gminach. Dotąd wnioski samorządów zatwierdzano w programie rocznym. Teraz w ramach edycji programu na lata 2022-2029 samorządy mogą cały czas składać wnioski o przyznanie środków.

Jak zaznaczyła Barbara Socha w tym roku przyznano środki na budowę 80 tysięcy żłobków. Wiceminister zachęca kolejne gminy do składania wniosków.

- Po pierwszym naborze zostało nam do rozdysponowania miliard 200 milionów złotych i dziś ogłaszamy nabór ciągły - mówiła wiceminister rodziny. Wyjaśniała, że samorządy, które złożą wnioski do końca sierpnia pod koniec września będą miały informacje, jakie środki dostaną i będą mogły przystąpić do inwestycji.

Gminy mogą składać wnioski

Każdej gminie przydzielane są środki na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki według algorytmu, uwzględniającego statystyki, ale jak powiedziała Barbara Socha gminy mogą wnioskować o przyznanie wyższych kwot.

Jako przykład wiceminister resortu rodziny podała samorząd Warszawy, któremu w ramach algorytmu przyznano 128 milionów, ale miasto zawnioskowało o wyższą kwotę 132 miliony i ją otrzymało.
Wnioski w ramach programu Maluch Plus można składać w urzędach wojewódzkich.


Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ gov.pl/ mib


Polecane

Wróć do strony głównej