Rośnie skala prób wyłudzenia kredytów. Zgubiłeś dokumenty? Zastrzeż je

2024-01-25, 13:33

Rośnie skala prób wyłudzenia kredytów. Zgubiłeś dokumenty? Zastrzeż je
Obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy. Foto: Emilia Iwanicka/Polskie Radio

W zeszłym roku złodzieje próbowali wyłudzić rekordową liczbę kredytów. Z 56. raportu Związku Banków Polskich infoDOk wynika, że w 2023 roku odnotowano 9 730 takich przypadków - na kwotę 296,1 miliona złotych. To najwyższe liczby od 2008 roku.

W ubiegłym roku Polacy zastrzegli rekordowo dużo utraconych - ukradzionych lub zagubionych - dokumentów tożsamości - 177,8 tysiąca.

Wiceprezes Związku Banków Polskich infoDOk Włodzimierz Kiciński wymienił, w których województwach doszło w czwartym kwartale ubiegłego roku na największej liczby prób wyłudzeń kredytów.

Posłuchaj

W zeszłym roku złodzieje próbowali wyłudzić prawie 10 tysięcy kredytów. Źródło: IAR 0:29
+
Dodaj do playlisty

W ostatnim kwartale 2023 roku próbowano wyłudzić 2739 kredytów na łączną kwotę 88,3 miliona złotych. Kwota była bardzo zbliżona do czternastoletniej średniej (90,5 miliona złotych), natomiast liczba prób wyłudzeń była najwyższa w historii. Pobiła dotychczasowy rekord o 5,6 procent.

Na koniec ubiegłego roku w bazie Dokumenty Zastrzeżone było 2 476 116 dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy.

Utracone dokumenty

Zastrzeżenie utraconych dokumentów zazwyczaj obejmuje kilka kluczowych kroków. 

W pierwszej kolejności powinieneś zgłosić utratę dokumentów odpowiednim organom. W przypadku dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty lub paszport, zgłoszenie powinno być złożone w miejscowym urzędzie policji.

Skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami

Jeśli utraciłeś dokumenty ważne dla instytucji rządowej (np. paszport, prawo jazdy), skontaktuj się z odpowiednim urzędem, aby dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć w celu ich zastąpienia

Zastrzeżenie kart płatniczych

Jeśli utraciłeś portfel wraz z kartami płatniczymi, natychmiast skontaktuj się z bankiem, aby zastrzec karty. Bank powinien zablokować dostęp do twojego konta i wydać nowe karty.

Zastrzeżenie telefonu komórkowego

Jeśli wraz z dokumentami utraciłeś telefon komórkowy, natychmiast skontaktuj się z dostawcą usług telekomunikacyjnych, aby zablokować telefon i ewentualnie zastrzec kartę SIM.

Monitoruj aktywność finansową

Bądź czujny na wszelką podejrzaną aktywność finansową. Regularnie sprawdzaj swoje rachunki bankowe i karty kredytowe, aby upewnić się, że nie dochodzi do nieautoryzowanych transakcji

Uzyskaj kopie dokumentów

Po zgłoszeniu utraty dokumentów, zazwyczaj będziesz musiał ubiegać się o ich ponowne wydanie. Przygotuj się na dostarczenie niezbędnych dokumentów potwierdzających twoją tożsamość

Czytaj także:

PR24/IAR/mib


Polecane

Wróć do strony głównej