Zerowy PIT dla młodych rozliczany po raz pierwszy. Skorzystają z niego dwa miliony osób

"Choć adresatem sztandarowych programów społecznych PiS jest rodzina, to jednak beneficjentem końcowym są dzieci i młodzież" - napisał kilka dni temu na łamach portalu PolskieRadio24.pl felietonista Miłosz Manasterski. Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w prawie podatkowym oraz dodatkowe ulgi dla młodych przynoszą właśnie pierwsze wymierne efekty.

2020-07-01, 10:00

Zerowy PIT dla młodych rozliczany po raz pierwszy. Skorzystają z niego dwa miliony osób
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: WAYHOME studio/ shutterstock
  • Osoby do 26. roku życia, mieszczące się w pierwszym progu podatkowym, mogą już korzystać z zerowej stawki podatku PIT
  • Z ulgi mogą skorzystać dwa miliony osób

– To jest projekt, który ma na celu zwiększyć szanse, poprawić perspektywy, sprawić, żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy były lepsze, coraz lepsze, takie jak ich odpowiedników na Zachodzie – tak o propozycji programowej PiS z zeszłego roku – zerowym PIT dla młodych – mówił w Sejmie w kwietniu tego roku premier Mateusz Morawiecki. To, co jeszcze kilka miesięcy temu było tylko pomysłem, szybko stało się faktem – w rozliczeniu PIT za 2019 rok osoby do 26. roku życia nie zapłacą podatku dochodowego, przynajmniej za część roku.

Powiązany Artykuł

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Ulga dla młodych. Osoby do 26. roku życia nie muszą już płacić podatku dochodowego

Wolność, także finansowa

Wielu analityków sceny politycznej nie ma wątpliwości, że ludzie młodzi, studenci i absolwenci wchodzący właśnie na rynek pracy będą mieli znaczną siłę decyzyjną podczas II tury wyborów prezydenckich. Dla nich 500+ i szkolna wyprawka przekazywane na konta rodziców oznaczają więcej wolności, zamienianej na wakacyjne wyjazdy, bilety do kina, książki, komiksy czy gry.

– Młodzi ludzie są coraz bardziej aktywni w polityce, wiedzą, czego chcą i mają świetne, innowacyjne pomysły – mówiła Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju, podczas Konwencji Forum Młodych PiS w Lublinie. – Prezes Jarosław Kaczyński podkreśla wartość najważniejszą dla młodych ludzi – wolność. To także wolność w znaczeniu bezpieczeństwa ekonomicznego, gospodarczego. To wiele programów dla młodych, które wprowadziliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość – zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, walka z umowami śmieciowymi, ale także program 500+, wspierający młode rodziny.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Niższe podatki i obniżony ZUS. Prezydent nie zwlekał ws. ulg dla Polaków

Młodzi chcą samodzielnie zarabiać

Rządzący politycy podkreślają, że nic tak nie ogranicza wolności, jak pusta kieszeń i brak perspektyw. Stąd też wprowadzony przez PiS zerowy podatek dochodowy dla młodych, zachęcający, by próbować samodzielnie zarabiać.

Bez PIT dla młodych to ulga w PIT dla osób do 26. roku życia, którzy osiągają przychody z pracy, czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej, oraz z umów zlecenia zawartych z firmą. Ulgą objęte są przychody z pracy i z umów do wysokości 85,5 tys. zł w roku podatkowym. Rząd szacuje, że już w tym roku z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej