more_horiz
Gospodarka

Wiceminister finansów: chcemy uregulować pracę lombardów, tak jak to zrobiliśmy z firmami od udzielania "chwilówek"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 17:00
- Naszym celem jest wzmocnienie pozycji klientów lombardów, zwłaszcza gdy to dotyczy oprocentowania pożyczki pod zastaw. Lombardy będą rejestrowane w KNF. Rozwiązania prawne są już po konsultacjach publicznych - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w audycji "Ekspres Gospodarczy" w programie 1 Polskiego Radia. 
Rząd planuje wprowadzić dla lombardów limity dotyczące kosztów, analogicznie jak w ustawie antylichwiarskiej.
Rząd planuje wprowadzić dla lombardów limity dotyczące kosztów, analogicznie jak w ustawie antylichwiarskiej.Foto: Tupungato/Shutterstock

W projekcie ustawy lombardowej wprowadzamy zasadę, że maksymalne odsetki z tytułu umowy lombardowej nie będą mogły przekraczać poziomu odsetek zapisanego w kodeksie cywilnym – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

- Do tej pory działalność lombardów i zasady zawierania umów były nieuregulowane, co tworzyło lukę prawną choćby w porównaniu z chwilówkami. Jednak to też jest sposób pozyskiwania kapitału, więc aby nie było niejasności i dysproporcji między formami działalności gospodarczej, uznaliśmy, że działalność lombardowa powinna zostać uregulowana. Nie przeregulowana, ale powinny zostać wprowadzone minimalne standardy, aby klient był chroniony pod względem maksymalnej wysokości kosztów i odzyskania przedmiotu lombardowego – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Dodał, że przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową będzie musiał mieć formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem co najmniej 50 tys. zł albo spółki akcyjnej, z kapitałem co najmniej 100 tys. zł. Poza tym przedsiębiorca będzie musiał jawnie opublikować swoje dane, aby było jasne, kto jest stroną umowy.-Wprowadzamy zasadę, że maksymalne odsetki z tytułu umowy lombardowej nie będą mogły przekraczać poziomu odsetek zapisanego w kodeksie cywilnym, poza tym wyznaczamy maksymalny limit kosztów pozaodsetkowych, które będą zależeć od długości umowy. Przy długich umowach koszty pozaodsetkowe nie będą mogły przekroczyć 45 proc. – powiedział wiceminister finansów.

Dodał, że powstanie rejestr działalności lombardowej, który będzie prowadzony przez KNF.

-Projekt ustawy już przeszedł przez Komitet Stały Rady Ministrów, obecnie jest on na etapie komisji prawniczej, która szlifuje projekt i która powinna zakończyć prace w przyszłym tygodniu. A więc można oczekiwać, że Rada Ministrów przyjmie projekt w lutym – stwierdził Piotr Patkowski.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:49 Piotr Patkowski, wiceminister finansów tłumaczy projekt przepisów regulujących lombardy ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Piotr Patkowski, wiceminister finansów tłumaczy projekt przepisów regulujących lombardy ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/PAP/sw