Płatności elektroniczne najczęściej Blikiem i przelewem elektronicznym. Polacy na e-zakupach
Najczęściej za e-zakupy Polacy płacą Blikiem, na drugim miejscu korzystają z szybkiego przelewu elektronicznego, a w dalszej kolejności z karty debetowej - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023". Dodano, że coraz więcej osób kupuje przez internet kilka razy w miesiącu.
2023-11-15, 09:25
Jak wynika z badanie Santander Consumer Banku "Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023" co trzeci Polak, który robi zakupy w kanale online, kupuje w ten sposób kilka razy w miesiącu (35 proc.), to o 3 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Wzrosła również liczba respondentów - z 11 do 15 proc., którzy korzystają z e-commerce przynajmniej raz na tydzień.
Zakupy kilka razy w miesiącu
Jak dodano w raporcie, ponadto 30 proc. respondentów z zarobkami od 7000 zł w górę kupuje przez internet przynajmniej raz w tygodniu. Postępuje tak najwięcej osób z dużych miast - powyżej 250 tys. mieszkańców. Wśród ankietowanych, którzy robią zakupy online kilka razy w tygodniu znalazło się najwięcej 40-latków. Taką odpowiedź wybrała też co dziesiąta kobieta i 5 proc. mężczyzn.
REKLAMA
Metody płatności
Na drugim miejscu znalazł się szybki przelew elektroniczny (55 proc.). Najczęściej odpowiadały tak osoby po 40. roku życia (62 proc.) i zarabiający od 7000 zł w górę (63 proc.). Dalej znalazła się płatność kartą debetową (33 proc.). Taką odpowiedź wybierali głównie 50-latkowie (43 proc.) i mieszkańcy metropolii (46 proc.). Rzadziej wybierano płatność za pobraniem (26 proc.) i za pomocą e-portfeli (17 proc.).
Badanie zrealizowano na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na przełomie września i października 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków kupujących w internecie.
- Polska liderem UE pod względem tempa postępu cyfryzacji. Pozostało jednak sporo do zrobienia
- Banki centralne pracują nad cyfrowymi walutami. Rewolucja jest coraz bliżej
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA