Samorządy chcą podnieść opłaty za wodę i ścieki. Powodem wzrost cen prądu

Prawie 94 procent samorządów, które już złożyły wnioski w sprawie nowych taryf za wodę i ścieki chce te taryfy podnieść. Średnio o 20 procent.

2021-03-27, 15:15

Samorządy chcą podnieść opłaty za wodę i ścieki. Powodem wzrost cen prądu
Jak oszczędzać wodę/zdj. ilustracyjne. Foto: sonsart/Shutterstock.com

Cena za wodę jest ustalana raz na trzy lata. Dotąd wpłynęło ponad 1500 wniosków od gmin i wodociągów, czyli 64 procent wszystkich, które w tym roku powinny zostać złożone do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.

Wyższa cena wody i ścieków z powodu prądu?

Jak mówił Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki gminy uzasadniają wyższe stawki opłat między innymi wzrostem cen prądu.

- Cena energii oczywiście ma wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, natomiast to też nie jest tak, że ten koszt ma bezpośrednio znaczny wpływ na funkcjonowanie tych przedsiębiorstw, bo w średnich i dużych przedsiębiorstwach to jest około od 7 do 10 procent wszystkich kosztów bezpośrednich, więc tutaj to może być na poziomie 2-3 procent wzrostu ceny - mówił wiceprezes Wód Polskich.


Powiązany Artykuł

licznik prądu1200.jpg
Wraca temat rekompensat za wzrost cen energii. Projekt będzie gotowy do czerwca

Wpływ na stawki za wodę i ścieki mają także opłaty dzierżawcze czy koszty inwestycji lokalnych wodociągów.

REKLAMA


Posłuchaj

Zanim nowa cena zacznie obowiązywać musi być zatwierdzona przez RZGW i Wody Polskie. Paweł Rusiecki zaznacza, że rolą regulatora jest ochrona odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem./IAR/. 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Wzrost opłat musi jeszcze zatwierdzić regulator

Zanim nowa cena zacznie obowiązywać musi być zatwierdzona przez RZGW i Wody Polskie.

Paweł Rusiecki zaznaczył, że rolą regulatora jest ochrona odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem.


Posłuchaj

O największe podwyżki wnioskują gminy województwa łódzkiego, średnio o 45 procent, najmniejsze - śląskiego, prawie 12 procent. Rekordzistą jest, mała gmina w województwie łódzkim, która chce podnieść cenę za wodę i ścieki o około 1800 procent, z około trzech złotych do ponad 60./IAR/. 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Taryfa może generować koszty tylko w obszarze dostawy wody i odbioru ścieków. Stąd w wielu przypadkach, w naszej ocenie, wysokość tych kosztów jest niezasadna, by móc wyrazić zgodę na takie wzrosty - mówił Paweł Rusiecki.

O największe podwyżki wnioskują gminy województwa łódzkiego, średnio o 45 procent, najmniejsze - śląskiego, prawie 12 procent.

Rekordzistą jest mała gmina w województwie łódzkim, która chce podnieść cenę za wodę i ścieki o około 1800 procent, z około trzech złotych do ponad 60.

IAR, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej