more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP o gotówce: "odgrywa kluczową rolę w systemie ekonomicznym"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:21
Gotówka odgrywa kluczową rolę w systemie ekonomicznym, w tym w jego podsystemach: monetarnym i finansowym, a jej eliminacja byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami - powiedział w środę na otwarciu VII Kongresu Obsługi Gotówki prezes NBP Adam Glapiński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Marcin Smolinski

- Jest tak, ponieważ gotówka, fizyczny pieniądz emitowany przez bank centralny, jest prawnym środkiem płatniczym, co oznacza, że posiada moc uwalniania od zobowiązań, czyli z mocy prawa nie można odmówić jej przyjęcia - powiedział prezes.

Prezes NBP tłumaczy, dlaczego nie można wyeliminować gotówki

- Eliminacja gotówki byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami. I sprzecznym z interesem publicznym. Dlatego też bank centralny dla zapewnienia równowagi gospodarczej musi zaspokajać popyt na prawny środek płatniczy, jakim jest gotówka - dodał.

Szef banku centralnego poinformował, że z badań NBP wynika, iż 76 proc. Polaków wskazuje, że gotówka jest potrzebna w gospodarce. Dodał, że gdy pojawiają się kryzysy, zwłaszcza bankowe, w każdym kraju nim dotkniętym rośnie zapotrzebowanie na gotówkę.


płatności mobilne bankowość internetowa 1200.jpg
Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

Pandemia podniosła popyt na gotówkę. Obecnie jest jej w obiegu ok. 350 mld zł

Glapiński zwrócił uwagę, że w Polsce w ubiegłym roku po wybuchu pandemii popyt na gotówkę wzrósł gwałtownie. Powiedział, że obecnie w obiegu znajduje się około 350 mld zł, licząc łącznie z kasami banków, podczas gdy na koniec 2019 r. kwota ta wynosiła niecałe 240 mld zł.

- NBP w pełni zaspokoił popyt na gotówkę. To właśnie miałem na myśli, mówiąc publicznie, że gotówki mamy nieprzebrane ilości i że pieniędzy nam nie zabraknie - wyjaśnił.


gotówka płatność 1200.jpg
Będzie obowiązek akceptowania płatności gotówką? NBP domaga się takich zapisów w ustawie

Gotówka stabilizuje gospodarkę, zapewnia jej bezpieczeństwo

Zdaniem prezesa NBP zaspokajanie popytu na gotówkę przez bank centralny stabilizuje gospodarkę zarówno w mikro-,

jak i w makroskali i jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych, gdy systemy płatności bezgotówkowych z jakichś powodów zawodzą.

- Jak powiedziałem, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, jaki zapewnia gotówka, jest kluczowe dla funkcjonowania każdego współczesnego systemu ekonomicznego. Z tym poczuciem wolności, jakie daje gotówka, wiąże się też kwestia anonimowości dokonywania rozliczeń pieniężnych. To bardzo ważne w gospodarce rynkowej, opartej przecież na swobodzie wyboru ekonomicznego, tak przez przedsiębiorców, jak i konsumentów - mówił Glapiński.


shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Gotówkowa eksplozja. W 2020 r. odnotowano rekordowy przyrost jej wartości


- Oczywiście jak zawsze z anonimowością gotówki też mogą wiązać się określone problemy, np. jej wykorzystywanie w szarej strefie, przy unikaniu płacenia podatków. Trzeba walczyć z patologiami, oczywiście, ale nie z gotówką - podkreślił.

Przypomniał, że w zakresie akceptacji gotówki odnotowano już działania legislacyjne w postaci nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza z dniem 5 listopada br. prawny obowiązek akceptacji płatności z wykorzystaniem banknotów i monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski. PAP, jk


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem