Jak zapobiec braniu kredytów na kradzione dokumenty? Znamy projekt nowych przepisów
Wprowadzenie rozwiązań zapobiegających zaciągnięciu, na skradzione dane identyfikujące osobę, zobowiązań w postaci m.in. kredytów i pożyczek czy otwierania rachunków bankowych - zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapobieganiem kradzieży tożsamości.
2022-12-13, 20:33
Projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Nowe przepisy mają też zapobiegać zarejestrowaniu na kradzione dane działalności gospodarczej oraz sprzedaży nieruchomości osoby, która jest jedynym właścicielem i której została skradziona tożsamość.
Rejestr o zastrzeżonych numerach PESEL
"W przypadku zaciągnięcia takich zobowiązań lub podjęcia czynności, pomimo istniejącego zastrzeżenia numeru PESEL, nastąpi zdjęcie odpowiedzialności za zobowiązania z osób, na rzecz których zostały zaciągnięte" - podano w uzasadnieniu projektu.
Zgodnie z propozycją ustawodawcy powstanie nowy rejestr zawierający informacje o zastrzeżonych numerach PESEL. Instytucje finansowe będą miały obowiązek weryfikować, czy osoba zaciągająca zobowiązanie finansowe, nie dokonała zastrzeżenia w rządowej bazie.
Zastrzeżenie darmowe i dobrowolne
Przepisy będą blokować możliwość dochodzenia roszczeń udzielonych pomimo dokonanego zastrzeżenia. Takie rozwiązanie zdejmie z ofiar przestępstw konieczność obrony przed roszczeniami wynikającymi z działalności przestępców. Zastrzeżenie będzie darmowe i dobrowolne dla obywateli.
- Przestępstwa lichwiarskie. Wilczyński: problem był poważny do 2015 r., aż nastąpiła zmiana rządzących
- Branża pożyczkowa na fali. Eksperci wskazują przyczyny wzmożonego popytu na pieniądze
- Sejm przyjął ustawę antylichwiarską. "Kładzie kres wykorzystywaniu ludzkich dramatów"
IAR/PAP/PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA