Wielka porażka MdM: będą duże zmiany

Program Mieszkanie dla Młodych ledwie wystartował a już liczba zainteresowanych spada. W efekcie połowa zarezerwowanej na ten rok kwoty może przepaść. Czerwiec był najsłabszym miesiącem, w którym skorzystano z kredytów z dopłatą od Państwa. Stąd pojawiają się pomysły na zmianę zasad programu.

2014-07-09, 21:07

Wielka porażka MdM: będą duże zmiany
Program Mieszkanie dla Młodych ledwie wystartował a już mówi się o porażce.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dlaczego program Mieszkanie dla Młodych nie wypalił i jakich zmian należy się spodziewać mówią: Maciej Górka z Domiporta.pl. oraz Marcin Krasoń z firmy Home Broker./ justyna Golonko, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

– Po pół roku działania programu widzimy, że zainteresowanie jest znacznie mniejsze od zakładanego – mówi Maciej Górka z Domiporta.pl.

O połowę mniej chętnych niż zakładano

– W czerwcu złożono tylko 1081 wniosków o dopłatę na kwotę 24 mln zł. To zdecydowanie mniej niż oczekuje BGK. Dotychczas wykorzystano 140 mln z zarezerwowanego na ten rok budżetu wynoszącego 600 mln zł. To oznacza, że tegoroczny plan nie zostanie zrealizowany – mówi ekspert.

Dlaczego program, który miał pomóc rozwiązywać problemy mieszkaniowe młodych Polaków nie wypalił, tłumaczy Marcin Krasoń z firmy Home Broker.

Zawiniły limity cenowe

– Żeby z niego skorzystać trzeba spełniać wiele warunków i dotyczy to zarówno klientów jak i samego mieszkania – mówi ekspert. W dodatku, jak podkreśla, na początku niewiele banków włączyło się w program, chociaż obecnie jest to 11 instytucji.

REKLAMA

Największe ograniczenie stwarza konieczność znalezienia mieszkania w odpowiedniej cenie. O ile w Łodzi, Bydgoszczy czy Gdańsku jest to możliwe, to np. w Krakowie czy Wrocławiu jest dużo trudniejsze ze względu na limity cenowe. Krasoń podkreśla, że ma tu też znaczenie lokalizacja.

Jakie zmiany czekają MdM

Stąd mówi się o nowelizacji ustawy, przewidującej m.in. umożliwienie zakupu mieszkań przez właścicieli lokali spółdzielczych. Do tej pory było to niemożliwe.

Była wiceminister budownictwa krytykuje program MDM

REKLAMA

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Myśli się też o wzroście limitów w poszczególnych województwach, a także o zwiększeniu stawki dofinansowania dla małżeństw oraz osób samotnych wychowujących dwójkę dzieci. Te konkretne rozwiązanie mogłoby, zdaniem Krasonia, zwiększyć w przyszłości zainteresowanie MdM-em.

Na razie w ministerstwie infrastruktury i rozwoju trwają prace nad zmianami w programie. Mają ona trafić do Sejmu w IV kwartale tego roku.

Według obecnie obowiązujących zasad, aby zakwalifikować się do programu, zainteresowana osoba nie może mieć ukończonego 35 roku życia, a powierzchnia kupowanej nieruchomości nie przekracza 75 m kwadratowych w przypadku mieszkania. Dodatkowo lokal musi mieścić się w określonych limitach cenowych, a bezzwrotna dopłata wynosi od 10 do 20 procent wartości nieruchomości i otrzymuje się ją do 50 m kwadratowych mieszkania.

REKLAMA

Justyna Golonko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej