Ranking dzielnic Warszawy. Gdzie najszybciej wydawano decyzje dotyczące budowy?
W Warszawie prawie 80 proc. decyzji o warunkach zabudowy i ponad 40 proc. o pozwoleniu na budowę wydawanych jest z przekroczeniem ustawowych terminów. Jak to wygląda w poszczególnych 18 dzielnicach, postanowił się przyjrzeć warszawski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
2014-10-03, 12:23
Posłuchaj
W 2013 roku w Warszawie wydano 164 decyzje o warunkach zabudowy.
- Mówimy tutaj tylko o inwestycjach mieszkaniowych wielorodzinnych. Nie znamy skali tych inwestycji. Decyzje te są wydawane dla różnych projektów. Jedne z nich mogą być małe, kilkunastomieszkaniowe, inne mogą być na kilkaset, czy ponad tysiąc mieszkań - mówi Paweł Putkowski, prezes warszawskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Przygotowując ranking, podzieliliśmy decyzje na te, które wydawane są w dzielnicach i te większe, wydawane przez Ratusz. Dzielnice wyraźnie spóźniają się z wydawaniem decyzji, a to wydłuża etap przygotowawczy dla projektu, co z kolei na koniec ma również znaczenie dla cen mieszkań – dodaje.
Potrzebne plany zagospodarowania przestrzennego
Warunki zabudowy w dzielnicach, które nie mają planów, dotyczą wszelakiego rodzaju inwestycji, wyjaśnia ekspert.
- Byłoby lepiej, gdyby Warszawa miała więcej planów zagospodarowania przestrzennego, gdyby wszystkie dzielnice sporządziły takie plany. To rozwiązuje połowę wszystkich problemów: kwestię ilości pracy, jaką mają dzielnice, również kłopot z długoletnimi nieraz protestami dotyczącymi warunków zabudowy, co daje ogromną ilość pracy sądom administracyjnym, Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu i wydłuża czas przygotowania inwestycji. Obecnie protestować w tej sprawie może każdy, komu coś się w inwestycji nie podoba – wyjaśnia Putkowski.
REKLAMA
Na pierwszym miejscu Targówek
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła dzielnica Targówek, gdzie decyzje wydano w ustawowym czasie, nieprzekraczającym 60 dni.
Jak wyjaśnia ekspert, ranking pokazał pewien kierunek działania w kierunku poprawy, ułatwienia rozwoju miasta.
- Dotyczy to wszystkich inwestycji miejskich: infrastrukturalnych, biurowych, usługowych, mieszkaniowych. Mają one podobne problemy, z jakimi spotykają się deweloperzy – dodaje Putkowski.
Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajęły Ursus i Praga Północ. Najgorzej wypadł Ursynów.
REKLAMA
Aleksandra Tycner, awi
Polecane
REKLAMA