Banki przestają przyjmować wnioski kredytowe. Dopłaty w programie MdM na wyczerpaniu
Otrzymanie kredytu w ramach programu MdM z dopłatą wypłaconą w tym roku będzie coraz trudniejsze – banki przestają bowiem przyjmować wnioski kredytowe. Osoby, które wybrały mieszkanie z datą oddania do użytkowania pod koniec roku znalazły się w trudnej sytuacji.
2014-11-20, 10:39
Posłuchaj
Bartosz Turek o mieszkaniach dostępnych w programie MdM (IAR)
Dodaj do playlisty
Ponad 200 mln zł zostało zarezerwowanych na tegoroczne dopłaty do kredytów Mieszkanie dla Młodych do końca października. Wygląda jednak na to, że listopad będzie ostatnim miesiącem, w którym będzie można dostać kredyt z tej puli. Od grudnia wiele banków będzie przyjmować tylko wnioski na kolejne lata.
Jest to związane ze sposobem działania programu. W MdM założono określoną pulę pieniędzy na każdy rok działania, przykładowo na 2014 r. jest to 600 mln zł. To, z której puli zostanie rozliczona dopłata dla danego klienta, zależy od daty oddania mieszkania do użytkowania, bo dofinansowanie MdM stanowi ostatnią transzę płatności dla dewelopera. Ta zaś nierozerwalnie łączy się właśnie z ukończeniem budowy i oddaniem mieszkania. Jeśli więc ktoś jest wybrał mieszkanie, które zostało już oddane lub zostanie oddane przed końcem roku, powinien zająć się sprawą jak najszybciej, bo w niektórych bankach wnioski będą przyjmowane jeszcze tylko przez kilka dni.
Była wiceminister budownictwa krytykuje program MdM.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Wśród banków, które już dziś zapowiedziały zaprzestanie przyjmowania wniosków na 2014 rok są na chwilę obecną: Alior Bank (wnioski przyjmuje do 24 listopada br.), Eurobank (nie akceptuje wniosków z terminem wypłaty dofinansowania przypadającym pomiędzy 10 a 31 grudnia br.) i PKO BP (data graniczna to 28 listopada br.). Stanowiska nie określiły póki co BGŻ, Deutsche Bank i Getin Noble Bank, z kolei Pekao SA nie wprowadziło wprawdzie granicznej daty, ale to na oddziałach i doradcach banku spoczywa odpowiedzialność jeśli chodzi o określenie szans na wypłatę pieniędzy w terminie.
Oczywiście bez problemu można składać wnioski o kredyty z terminem wypłaty dofinansowania na kolejne lata. Wyjątkiem jest Bank Zachodni WBK, który nie tylko wyznaczył 24 listopada br. jako datę końca przyjmowania wniosków o kredyty z dopłatami w tym roku, ale na razie w ogóle planuje wstrzymać akceptowanie wniosków o kredyty MdM, co jest związane z przeciążeniem oddziałów i brakiem czasu na wprowadzanie wniosków do systemu BGK.
Zaprzestanie przyjmowania wniosków na ten rok przez banki jest jak najbardziej zrozumiałe, bo przyjmując wniosek np. w połowie grudnia, bank praktycznie nie ma szans na uruchomienie kredytu w terminie. A pieniądze muszą być wypłacone w odpowiednim czasie, bo tak został skonstruowany program Mieszkanie dla Młodych.
Ekonomista Lion's Bank: Dopłaty do mieszkań mogą się MF opłacić.
Źródło: TVN CNBC/x-news
Z programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa, single oraz osoby samotnie wychowujące dziecko, którzy nigdy wcześniej nie byli właścicielami nieruchomości mieszkalnej. W wypadku małżeństw ostatni warunek dotyczy obojga małżonków. Program skierowany jest do osób nie starszych niż 35-letnie.
O kredyt z dopłatami można ubiegać się w wypadku zamiaru kupna mieszkania z rynku pierwotnego, położonego na terytorium Polski i spełniającego warunki ustawy dotyczące ceny i powierzchni. Ważne jednak, by nieruchomość była kupowana na kredyt w polskiej walucie, na minimum 15 lat i w kwocie odpowiadającej co najmniej połowie ceny nabywanej nieruchomości.
Marcin Krasoń, Home Broker / awi