Jak Amazon pomógł polskim magazynom

Jak mówi w Polskim Radiu 24 Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce z firmy JLL, dla polskiego rynku powierzchni magazynowych olbrzymie znaczenie miała lokalizacja w naszym kraju Amazona – globalnej firmy, która udowodniła, że Polska jest doskonałym miejscem na lokalizację centrów dystrybucji.

2015-08-04, 22:16

Jak Amazon pomógł polskim magazynom
Olbrzymie znaczenie miała lokalizacja w naszym kraju Amazona – globalnej firmy, która udowodniła, że Polska jest doskonałym miejscem na lokalizację centrów dystrybucji.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego polski rynek magazynowy ma się coraz lepiej i jakie znaczenie dla jego rozwoju ma obecność na nim Amazona, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce z firmy JLL./Błażej Prosniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

To może być rekordowy rok jeśli chodzi o rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych - wynika z danych firmy JLL. I choć tempo budowy nowych obiektów jest podobne jak w zeszłym roku, to maleje ilość powierzchni niewynajętych.

Polska nie jest jeszcze „magazynem Europy”

Ekspert pytany, czy Polskę można już nazwać w związku z tym ”magazynem Europy” mówi, że jeszcze nie, gdyż na razie lokalizowane są w naszym kraju przede wszystkim centra logistyczne obsługujące przede wszystkim firmy i koncerny zlokalizowane nad Wisłą. Wśród nich wymienia np. sieci handlowe.

Jak na rzazie daleko nam do europejskich rekordzistów, takich jak Niemcy, gdzie zlokalizowane jest 70 mln m2 powierzchni magazynowych, w Polsce – 9 mln m2.

Polska ma coraz lepszą renomę gospodarczą

Jak jednak podkreśla,  mamy szanse na skuteczny pościg magazynowych liderów. A to przez znakomite położenie oraz renomę kraju bezpiecznego do budowania tego typu obiektów i inwestycji innego rodzaju.

REKLAMA

Nie bez znaczenia są też ceny wynajmu powierzchni magazynowych w Polsce w porównaniu np. z Niemcami.

Firmy zachodnie lubią bliską lokalizację

Ten kraj jest również coraz bardziej zainteresowany lokalizacją swoich centrów dystrybucji w Zachodniej Polsce ze względu na rosnącą wymianę gospodarczą z Polską. Podobnie jest z krajami skandynawskimi.  ̶  Liczy się również bliskość położenia do ich siedzib w Zachodniej Europie, mówi ekspert.

Nowy trend: 30 proc. umów magazynowych we wschodniej Polsce

Jak podkreśla, w tym roku już 30 procent nowych umów podpisywanych jest w na Wschodzie Polski – w Lublinie i Rzeszowie, coraz częściej wymienia się też Bydgoszcz.

Jak tłumaczy, wynika to nie tylko z mniejszych cen ale i odkrywania tych obszarów przez inwestorów. Ponadto, ci, którzy podpisują nowe umowy są często w tych regionach, ale przenoszą się do nowocześniejszych obiektów.

REKLAMA

Amazon bardzo pomaga polskim magazynom

Ekspert podkreśla znaczenie lokalizacji w naszym kraju Amazona dla rynku nieruchomości magazynowych– reprezentującego globalną markę.

̶  Budując tu swoje olbrzymie, przynajmniej jak na Polskę, magazyny, udowodnił, że nie bał się tej lokalizacji – mówi ekspert.  ̶ To na pewno zachęca inne firmy zagraniczne do lokowania swoich magazynów w Polsce – mówi.

Swoje znaczenie ma również rozwój rynku e-commerce, który wymaga nowoczesnych i sprawnych centrów dystrybucyjnych.

W I półroczu 2015 oddano do użytku ponad 437 tys. m2 nowej powierzchni, a w budowie jest kolejne 672 tys. m2. To oznacza, że mamy szanse do wybudowania prawie 1 mln m2 powierzchni magazynowych i wynajęcia większej powierzchni magazynowych niż rok temu.

REKLAMA

Największe zainteresowanie najemców w I półroczu zaobserwowano w Polsce Centralnej (20% nowego popytu), Górnym Śląsku (15%), Poznaniu (14%) i Okolicach Warszawy (13%). Powoli jednak rośnie też znaczenie innych regionów kraju.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej