X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski rynek mieszkaniowy odporny na koronawirusa. Spełnia rolę bezpiecznej przystani dla kapitału

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:27
Rynek mieszkaniowy w Polsce jest odporny na koronawirusa. Nie grozi mu zapaść ani bańka spekulacyjna, traktowany jest jako bezpieczna przystań dla kapitału, a w ciągu roku, dwóch, ceny nieruchomości mogą wrócić do wzrostów - oceniają w swojej analizie analitycy HRE Investments.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Jak piszą w swoim opracowaniu, o ile nie dojdzie do ponownego lockdownu, indeks HRE, obrazujący koniunkturę na rynku mieszkaniowym, powinien odbić najpóźniej w czwartym kwartale - prognozują analitycy HRE Investments.

Jak wskazują, napływające dane o popycie na kredyty hipoteczne, ale też informacje z rynku pracy i wyniki całej rodzimej gospodarki pokazują, że ze skutkami epidemii Polska radzi sobie lepiej, niż można się było spodziewać.

budowa domu east news 1200.jpg
GUS: w pierwszym półroczu br. oddano o 3 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem

Rynek mieszkaniowy traktowany jako "bezpieczna przystań"

"Coraz częściej niepewność, która paraliżowała wiele osób jeszcze kilka miesięcy temu, ustępuje dziś miejsca ostrożnemu optymizmowi. Szczególnie dotyczy to rynku nieruchomości mieszkaniowych, który od niemal samego początku epidemii zajął tradycyjne dla siebie miejsce bezpiecznej przystani" - piszą eksperci w opublikowanej w poniedziałek analizie.

Wskaźnik HRE opisuje stan rynku nieruchomości – obecny świadczy o równowadze na rynku

Przypominają, że sytuację na rynku nieruchomości jest przez HRE Investments na bieżąco monitorowana za pomocą syntetycznego indeksu.

"Do jego stworzenia służy zestaw aż 18 wskaźników badających zmiany cen, ale też kondycję sektora bankowego, gospodarstw domowych i budownictwa. Interpretacja tego wskaźnika, jak i jego składowych jest taka, że zarówno zbyt wysokie (ponad 0,85), jak i zbyt niskie (poniżej 0,15) odczyty sugerują nierównowagi na rynku. Podczas gdy wyniki wysokie sugerować mogą narastanie bańki spekulacyjnej, to wyniki niskie sugerują zapaść na rynku mieszkaniowym" - czytamy.

Najnowszy odczyt - jak wskazują - staje w strefie bezpiecznej. Co więcej, główny indeks koniunktury na rynku nieruchomości w drugim kwartale zanotował spadek względem początku br. i przyjął wartość 0,686. To - jak piszą - o 0,043 pkt niżej niż wynikało ze zrewidowanego odczytu za pierwszy kwartał 2020 roku (0,729).

Pandemia nie naruszyła fundamentów rynku nieruchomości

"Można to zinterpretować tak, że rodzimy rynek mieszkaniowy ma silne fundamenty i w kolejnych kwartałach powinien dowieść, że jest wcześniej wspomnianą bezpieczną przystanią dla kapitału" - czytamy w analizie.

mieszkanie east news 1200.jpg

Łatwiej będzie można budować domy. Znika wiele inwestycyjnych absurdów

Według ekspertów rynek mieszkaniowy w Polsce jest do tego stopnia zrównoważony, że nawet pandemia nie naruszyła jego fundamentów.

W IV kwartale można się spodziewać nawet powrotu do wzrostu cen

- O ile nie dojdzie do ponownego lockdownu, indeks HRE, obrazujący całościowo koniunkturę na rynku mieszkaniowym, powinien odbić najpóźniej w czwartym kwartale. Spodziewam się, że najprawdopodobniej już w 2021, a na pewno w 2022 roku wrócimy do wzrostów cen, choć o niższej dynamice niż przed pandemią - uważa prezes HRE Think Tank Michał Cebula. Jego zdaniem, wzrosty wyniosą 3 pp. powyżej inflacji.

"Ostrożność banków, będąca następstwem pogorszenia portfela kredytowego, zaowocuje spadkiem udziału kredytów w finansowaniu inwestycji deweloperskich. Po stronie popytowej rynku zobaczymy dalszy wzrost zakupów gotówkowych mieszkań i jednoczesny odpływ depozytów z sektora bankowego na rynek nieruchomości, co może zaowocować kłopotami banków o słabym standingu finansowym. Będzie to impuls do rozwoju alternatywnych form finansowania budownictwa mieszkaniowego w Polsce" - prognozuje prezes HRE.

PAP, jk

Czytaj także

Rząd zapowiada nowe ulgi podatkowe przy zakupie nieruchomości i dopłaty do czynszów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:30
Ulgi podatkowe na zakup lub budowę nieruchomości, a także dopłaty do czynszów dla najemców - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Proponowane rozwiązania mają na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji epidemii COVID-19 dla rynku mieszkaniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiej będzie można budować domy. Znika wiele inwestycyjnych absurdów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:20
Uproszczenie i przyśpieszenie procesów inwestycyjnych w budownictwie to główny cel nowelizacji prawa budowlanego, która wchodzi w życie w sobotę 19 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczne budownictwo czynszowe. Zobacz, na jakie wsparcie można liczyć

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 18:20
Bezzwrotne granty na pokrycie do 35 proc. kosztów inwestycji, dodatkowe środki z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat  kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów z zasobu KZN - to nowe instrumenty wsparcia samorządów, które we współpracy z SIM lub TBS realizować będą inwestycje w formule społecznego budownictwa czynszowego.
rozwiń zwiń