X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowa sprzedaż i budowa mieszkań. Eksperci: deweloperów czeka najlepszy rok w historii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:14
Pierwsze półrocze było dla deweloperów najlepsze do tej pory; notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań - stwierdzono w środowej analizie HRE Investments. Zdaniem analityków, deweloperów czeka najlepszy rok w historii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: kuzsvetlaya/Shutterstock.com

Jak zwrócił uwagę główny analityk HRE Investments Bartosz Turek, pierwsze półrocze bieżącego roku było dla deweloperów rekordowe pod wieloma względami.

Rekordowa sprzedaż mimo rosnących cen

- Wszystko wskazuje na to, że sprzedali oni najwięcej mieszkań w historii - stwierdził. Dodał, że ceny mieszkań idą w górę i "generują wyższe przychody".


mieszkania bloki osiedle 1200.jpg
Jak pandemia i zmiany stóp procentowych wpłyną na rynek mieszkań? Nowe dane NBP

Autorzy analizy zaznaczyli, że nie byłoby to możliwe, gdyby Polacy nie chcieli kupować mieszkań - "popyt jest rekordowy", zarówno zgłaszany przez osoby kupujące za gotówkę, jak i te, które posiłkują się kredytem.

Zdaniem Turka, napięcia na rynku dodatkowo wzmacniają fundusze inwestycyjne, często zagraniczne, "które skupują całe bloki i osiedla z i tak już wykupionego rynku".

Rekordowa liczba budów i pozwoleń

Jak zaznaczono, pierwsze półrocze było też rekordowe pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. "Tych było prawie 88 tys." - wskazano, powołując się na dane GUS.


blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Rząd zwiększa wsparcie mieszkaniowe. Obejmie nie tylko budujących, ale i najemcówAnalitycy porównali te dane z wynikiem z lat 2019-2018, gdy w pierwszej części roku rozpoczęto budowę ok. 66 tys. mieszkań. "Najnowszy wynik jest więc o prawie 1/3 lepszy" - czytamy.

W pierwszym półroczu tego roku deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające na budowę prawie 109 tys. mieszkań.

- To także najwyższy wynik w historii - podkreślił Turek. Dodał, że w latach 2008-2016 przez cały rok wydawano deweloperom mniej pozwoleń na budowę niż obecnie w pół roku.

Czerwiec też rekordowy – rozpoczęto budowę 14,9 tys. mieszkań

Zwrócono też uwagę, że ostatni miesiąc był najlepszym czerwcem w historii pod względem liczby rozpoczynanych budów przez deweloperów - w ciągu miesiąca zaczęli oni wznosić 14,9 tys. nowych mieszkań. To o prawie 15 proc. mniej niż przed miesiącem, ale też o ok. 60 proc. więcej niż przed rokiem.


mieszkania free 1200.jpg
Polski rynek mieszkaniowy odporny na koronawirusa. Spełnia rolę bezpiecznej przystani dla kapitału

Przypomniano, że rok temu ze względu na epidemię deweloperzy zaczynali mniej nowych inwestycji niż normalnie.

- Przyzwoite wyniki obserwujemy też w przypadku wydawanych pozwoleń na budowę - stwierdził Turek. Decyzje, które deweloperzy otrzymali w czerwcu br., pozwalają na budowę kolejnych 18,1 tys. mieszkań.

- Najnowszy odczyt jest o 8 proc. wyższy niż przed rokiem i o 3 proc. lepszy niż w maju br. - dodał analityk.

Zwrócił też uwagę, że deweloperzy dostarczyli w czerwcu br. 10,7 tys. nowych mieszkań. - To o 35 proc. więcej niż w maju br., choć też kosmetycznie mniej (0,1 proc.) niż przed rokiem - podsumował.

PAP, jk

Czytaj także

Boom na mikromieszkania. Dla jednych pewna inwestycja, dla innych "patodeweloperka"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 16:51
W Warszawie można kupić własne "M" o powierzchni zaledwie 6,7 m kw - podaje portal domiporta.pl. Jak czytamy - na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiono je za 120 tys. zł, co w przeliczeniu na powierzchnię daje 18 tys. zł za metr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zwiększa wsparcie mieszkaniowe. Obejmie nie tylko budujących, ale i najemców

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 20:08
Rządowy program budownictwa mieszkaniowego będzie uzupełniony o kolejny segment. Po przyjęciu w zeszłym roku pakietów, które umożliwiają obywatelom i gminom budowę własnych mieszkań i domów, dziś rząd przyjął pakiet zakładający m.in. rozwój Społecznych Agencji Najmu i rozszerzenie grona najemców mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start".
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: rośnie sprzedaż, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań, poprawiają się nastroje konsumenckie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 11:24
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. wzrosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Znacząco zwiększyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu. Natomiast w lipcu GUS odnotował poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.
rozwiń zwiń