X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd zwiększa wsparcie mieszkaniowe. Obejmie nie tylko budujących, ale i najemców

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 20:08
Rządowy program budownictwa mieszkaniowego będzie uzupełniony o kolejny segment. Po przyjęciu w zeszłym roku pakietów, które umożliwiają obywatelom i gminom budowę własnych mieszkań i domów, dziś rząd przyjął pakiet zakładający m.in. rozwój Społecznych Agencji Najmu i rozszerzenie grona najemców mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Serghei Starus/Shutterstock.com

Chodzi o projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.


budowa mieszkania mieszkanie blok 1200.jpg
"Przyspieszy budowę nowych mieszkań". Jarosław Gowin o programie "Lokal za Grunt"

Przepisy, których celem - jak zaznaczyło MRPiT - jest stabilizacja sytuacji na rynku najmu nieruchomości, mają też "złagodzić niekorzystny wpływ na rynek mieszkaniowy ograniczeń administracyjnych wprowadzonych w związku z epidemią".


Posłuchaj
00:17 pakiet 1.mp3 Nowy pakiet rozszerza też dotychczasową pomoc dla najemców, którzy ucierpieli finansowo z powodu pandemii COVID-19. Przez pół roku będą oni mogli korzystać z dopłat do wynajmu mieszkań do maksymalnej kwoty 1500 złotych miesięcznie.

Pandemia zmniejszyła popyt na najem krótko- i długoterminowy

Projektodawca wskazał, że już w pierwszych miesiącach epidemii widać było zmniejszenie popytu na najem długoterminowy na skutek zamknięcia wyższych uczelni i sektorów gospodarki, które najczęściej zatrudniają młode osoby, a także wyjazdu z Polski pracowników z Ukrainy.


Posłuchaj
00:23 pakiet 2.mp3 W pakiecie mieszkaniowym przewidziano też zwiększenie bezzwrotnych grantów dla gmin, które chcą budować mieszkania komunalne i czynszowe. /IAR/.

Skutki epidemii, poprzez ograniczenie ruchu turystycznego, odcisnęły się też na najmie krótkoterminowy

Nowe przepisy wprowadzają nowy model pośrednictwa w wynajmie – mają pomóc w wynajmie osobom mniej zamożnym

Według MRPiT projekt przewiduje wprowadzenie modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi spełniającymi określone kryteria społeczne i ekonomiczne.

"Formuła ta ma ułatwić zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez osoby o średnich i niższych dochodach" - zaznaczył resort.

Projektowane rozwiązania obejmują zasady zawierania i wypowiedzenia umów między podmiotami zaangażowanymi w system działania (Społecznymi Agencjami Najmu, gminą, właścicielem lokalu mieszkalnego, najemcą lokalu mieszkalnego), zakres uchwały uchwalanej przez gminę, w której określa się m.in. kryteria uprawniające najemców do zawierania umów z SAN, zasady zwolnień podatkowych dla właścicieli mieszkań oraz zasady korzystania przez najemców z dopłat do czynszów w ramach programu "Mieszkanie na Start" - wyjaśniło MRPiT.


Posłuchaj
05:08 justa 09.mp3 O Społecznych Agencjach Najmu w kontekście zmian na rynku mieszkaniowym, mówiła w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecką./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 

Jak wskazano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, projekt ustawy "uzupełnia inne działania rządu ukierunkowane na rozwój sektora mieszkań komunalnych i społecznych oraz incydentalną pomoc najemcom mającym problem z regularnym opłacaniem czynszu z powodu utraty części dochodów spowodowanej pandemią".

Oceniono, że wskutek zawierania wieloletnich umów z właścicielami mieszkań zwiększa się m.in. bezpieczeństwo i stabilność najmu.

SAN-y zmniejszą koszty dzierżawy gruntów, obniżą stawki czynszu

Zgodnie z projektem SAN-y specjalizują się w dzierżawieniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu, mogą wynegocjować obniżenie stawki czynszu.

"Jak wskazują doświadczenia zagraniczne (i nieliczne polskie), obniżka może wynieść ok. 20 proc." - wskazano. Dodano, że zapewne w sytuacji nadpodaży mieszkań na wynajem przestrzeń do negocjacji obniżki czynszu może być większa.

Na zasadach ogólnych SAN-y mogą rozszerzyć swoją działalność o usługi socjalne kierowane do najemców potrzebujących wsparcia w trudnej sytuacji życiowej lub uzyskania stabilności niezbędnej do rozpoczęcia samodzielnego, dorosłego życia (wychowankowie pieczy zastępczej, młode rodziny) - podkreślono.

Rozwój społecznych agencji najmu to element tzw. rynkowej części pakietu mieszkaniowego.

Za obniżenie stawek opłat – zwolnienie z podatków dochodowych

Zachętą dla właścicieli lokali do wynajmowania ich SAN-om i obniżania wyjściowego czynszu dzierżawy mają być zaproponowane w projekcie zwolnienia dochodów z tego najmu z podatków dochodowych.

Autorzy rozwiązań wskazali na zawarte w projekcie "powiązanie działalności SAN-ów z celami mieszkaniowymi samorządów gminnych oraz umożliwienie najemcom spełniającym ustawowe kryteria dochodowe ubiegania się o dopłaty do czynszu".

Jak zaznaczono, funkcjonowanie SAN wiąże się z szeregiem korzyści społecznych, przestrzennych i finansowych. "Dzięki ich działalności następuje zwiększenie dostępności mieszkań bez konieczności ponoszenia przez władze publiczne wydatków na budowę nowych obiektów (wskutek użytkowania mieszkań istniejących)".

Zwrócono uwagę, że przekłada się to "na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej i społecznej, a także przeciwdziała zjawisku gettoizacji poprzez rozproszenie najemców o różnych możliwościach i różnym statusie w istniejącej zabudowie".

budowa mieszkania mieszkanie blok 1200.jpg
Długoterminowe i niskooprocentowane kredyty dla TBS-ów. Ich wartość przekroczy miliard złotych

Obowiązują już przepisy zwiększające m.in. dofinansowanie inwestycji w budownictwie komunalnym

Od 5 marca obowiązują przepisy, które zwiększają dofinansowanie inwestycji w budownictwie komunalnym i społecznym budownictwie czynszowym w ramach tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego.

Większe dopłaty z BGK dla gmin na budowę "czynszówek" i mieszkań komunalnych

Obowiązujące od ostatniego piątku zmiany w społecznym budownictwie czynszowym w ramach tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego obejmują wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na partycypację w budowie, m.in. przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe/Towarzystw Budownictwa Społecznego, mieszkań o niskim czynszu - z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc. Z kolei wsparcie dla gmin na budowę mieszkań komunalnych zwiększono do 80 proc. kosztów nowych inwestycji.

Poza wyższym wsparciem finansowym budownictwa społecznego i komunalnego oraz łatwiejszym dostępem do gruntów pod zabudowę efektem społecznej części pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii ma być "zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach oraz warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach" - przypomina resort.

Wsparcie dla podnajemców – dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe

Inne rozwiązania to dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM); czy możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w SIM.

Resort wskazuje też m.in. na powstanie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – o wartości 1,5 mld zł – jako wsparcie dla gmin w budowie mieszkań na czas epidemii COVID-19 oraz "nowe tytuły wydatkowe, w związku z którymi właściciele książeczek mieszkaniowych będą mogli otrzymać premię gwarancyjną".

Efektem pakietu ma też być pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 i cyfryzacja procesu budowlanego.

Według MRPiT rozwiązania z pakietu mieszkaniowego mają poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce. Składa się on z części społecznej oraz rynkowej.

4 stycznia 2021 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw społeczną część pakietu mieszkaniowego. Przepisy wprowadzające dopłaty do czynszu weszły w życie 5 stycznia 2021 r.

"Dopłaty do czynszu mogą otrzymać najemcy i podnajemcy lokali mieszkalnych dotknięci skutkami epidemii COVID-19" - wskazuje MRPiT.

Dopłaty wyniosą maksymalnie 1 tys.500 zł miesięcznie i będą wypłacane przez sześć miesięcy. Wnioski o dopłaty do czynszu można składać do 31 marca 2021 r.

PR1/Justyna Golonko/IAR/PAP/ jk


Czytaj także

Emilewicz: będziemy dofinansowywać budownictwo społeczne do 80 proc. wartości inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:55
Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada zmianę zasad dofinansowania budownictwa społecznego. Grant na ten cel wyniesie do 80 proc. wartości inwestycji. Środki będą pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczne budownictwo czynszowe. Zobacz, na jakie wsparcie można liczyć

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 18:20
Bezzwrotne granty na pokrycie do 35 proc. kosztów inwestycji, dodatkowe środki z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat  kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów z zasobu KZN - to nowe instrumenty wsparcia samorządów, które we współpracy z SIM lub TBS realizować będą inwestycje w formule społecznego budownictwa czynszowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: rząd przeznaczył już 200 mld zł dla firm w walce ze skutkami pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:48
Rok walki z koronawirusem - o pomysłach na wsparcie gospodarki w czasie pandemii i efektach tej pomocy ze strony państwa mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń