X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy znowu kupują mieszkania. Rośnie liczba i wartość kredytów hipotecznych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:43
W II kw. 2021 r. wartość nowo podpisanych umów o kredyt hipoteczny może przekroczyć 22 mld zł - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance. Przeciętnie na zakup lokalu w celach inwestycyjnych przeznaczamy 358 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Według Marcina Jańczuka z sieci biur nieruchomości Metrohouse i współautora raportu, chwilowa stagnacja obserwowana po ogłoszeniu pandemii w 2022 roku, już po 2-3 miesiącach, przekształciła się w prawdziwy boom na rynku mieszkaniowym.

Polacy kupują znowu mieszkania, domy oraz działki

- Nietypowa sytuacja, w której się znaleźliśmy, spowodowała wzrost zainteresowania lokowaniem nadwyżek finansowych na rynku nieruchomości. Poza mieszkaniami, które już od dłuższego czasu cieszyły się zainteresowaniem inwestorów, z oferty bardzo szybko znikały działki budowlane, a także rekreacyjne. Zwiększony popyt widoczny był także na rynku domów - wskazał ekspert.


deweloper budowa mieszkania 1200.jpg
Rekordowa sprzedaż i budowa mieszkań. Eksperci: deweloperów czeka najlepszy rok w historii

Jednocześnie rosną ceny nieruchomości. Przoduje w tym Warszawa

Dodał, że wysoki popyt, w połączeniu w postępującą inflacją i wzrastającymi kosztami siły roboczej, spowodował wzrost cen niemal każdego segmentu rynku.

W raporcie zaznaczono jednak, że obserwowany wzrost cen był niejednolity. Np. w Warszawie, po raz pierwszy w historii średnie ceny przekroczyły 11 tys. zł za m kw.

- Analizując wzrosty cen rok do roku widać, że to właśnie w stolicy ceny wzrosły najbardziej w stosunku do pierwszego pandemicznego kwartału zeszłego roku. Różnica wynosi 11,4 proc. - wskazał Jańczuk.


mieszkania free 1200.jpg
Jak pandemia i zmiany stóp procentowych wpłyną na rynek mieszkań? Nowe dane NBP

Największy popyt na lokale od 35 do 50 m kwadratowych

Obecnie - jak napisano - zarówno w Warszawie i największych polskich miastach największym powodzeniem cieszą się lokale od 35 do 50 m kw.. Ich udział w transakcjach wynosi 36 proc.

Na drugim miejscu plasują się nieco większe mieszkania o metrażu 50-65 m kw., które cieszą się zainteresowaniem 29 proc. nabywców.

W dalszym ciągu wiele transakcji przeprowadzana jest w celach inwestycyjnych. Przeciętnie na zakup takiego lokalu - jak wyliczono - przeznaczamy 358 tys. zł.


shutt bloki domy 1200.jpg
Zmiana struktury popytu na rynku nieruchomości. Czy nadal będzie potrzebne tyle powierzchni biurowej?

Najszybszy wzrost cen w Gdańsku

Napisano, że z danych opracowanych przez ekspertów serwisu RynekPierwotny.pl wynika, że w II kw. 2021 r. na największych rynkach pierwotnych średnia ofertowa cena 1 mkw. nowego mieszkania najbardziej wzrosła w Gdańsku (10,1 proc. kw./kw.), gdzie za metr płacimy już średnio 10 148 zł. Duże wzrosty odnotowano też w Poznaniu i Krakowie – po 4,5 proc. kw./kw. (średnie ceny odpowiednio: 8027 zł i 10 582 zł za mkw.)

Jak stwierdził Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl, już trzy miasta przekroczyły symboliczną granicę 10 000 zł za mkw. Tak jest właśnie w Warszawy, gdzie kwartalna zmiana (niemal 4 proc.) skutkowała przełamaniem kolejnego progu cenowego - 11 000 zł za mkw.

Uwagę - zdaniem Prajsnera - zwraca także rekordowo duży wzrost średniej ceny 1 mkw. dotyczący gdańskiego rynku pierwotnego.


blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Rząd zwiększa wsparcie mieszkaniowe. Obejmie nie tylko budujących, ale i najemców

- Obecnie cechuje się on drugim największym udziałem nowych mieszkań, które deweloperzy wycenili na ponad 15 000 zł za mkw. - wskazał ekspert.

Dodał, że sytuację nieco równoważy nadal relatywnie duży udział gdańskich mieszkań (22,9 proc.), które w ujęciu ofertowym kosztują 7000 - 8000 zł za m kw.

Jednak - jak napisał - udział mieszkań wycenionych przez deweloperów w tym zakresie cenowym w ciągu kwartału spadł aż o 7,0 punktu procentowego. Zwrócił też uwagę, że na bardzo szybko rosnący odsetek nowych „M” kosztujących 13 000 - 15 000 zł za m kw.

Rośnie liczba i wartość wniosków kredytowych na własne "m"

Szacunki zawarte w Barometrze Metrohouse i Gold Finance wskazują, że w II kw. 2021 r. wartość nowo podpisanych umów o kredyt hipoteczny może przekroczyć nawet 22 mld zł.

- Kolejne miesiące przynosiły rekordy w liczbie złożonych wniosków kredytowych. Można było to odczuć po kolejkach do wydania decyzji kredytowych, jakie utworzyły się w bankach - wskazał cytowany w informacji o raporcie ekspert finansowy Gold Finance mówi Andrzej Łukaszewski.

Banki przygotowane do oferowania stałej stopy procentowej

Napisano, że koniec II kw. zakończył proces przystosowywania się przez banki do oferty kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.

"Banki mają już w swoich ofertach kredyty z ustalonym oprocentowaniem na okres 5-7 lat, czyli gwarancję dla klienta, że jego rata nie ulegnie w tym czasie zmianie" - czytamy.

Zauważono, że różnica pomiędzy najtańszą ofertą ze zmienną stopą procentową a najdroższą ofertą ze stałym oprocentowaniem przy założeniu kredyt na 30 lat, wyniesie przez pierwsze 5 lat ok. 12 tys. zł odsetek na każde 100 tys. zł pożyczonego kredytu na niekorzyść kredytu ze stałą stopą.

Są zmiany w wyliczaniu zdolności kredytowej. Ograniczają ryzyko banków, ale pogarszają sytuację ich klientów

Dość dużą zmianę - jak wskazano - odnotowano w sposobie wyliczania zdolności kredytowej. Nowa rekomendacja nakazuje bankom liczyć zdolność dla kredytu na 30 lat, w taki sposób jakby okres kredytowania był na 25 lat. Rekomendacja ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z udzielaniem kredytów hipotecznych.

- Wprowadzenie tej rekomendacji spowoduje spadek zdolności kredytowej. Dodatkowo, jeśli ktoś zdecyduje się na kredyt ze stałą stopą oprocentowania (czyli na ten moment wyższą ratą), to jego zdolność w aktualnych okolicznościach będzie wyglądać zupełnie inaczej - skomentował Łukaszewski.

PAP, jk

Czytaj także

Boom na działki budowlane i nieruchomości. To efekt niskich stóp procentowych i COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:15
Trwa boom zakupowy na działki budowlane, w trakcie epidemii wzrost cen ziemi znacznie przyspieszył. Niedługo po pojawieniu się wirusa, popyt na działki budowlane, rekreacyjne, leśne czy rolne gwałtownie wzrósł. Zainteresowanie działkami było w ubiegłym roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowlane, rekreacyjne, siedliskowe. Rekordowy popyt na działki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 17:30
Zainteresowanie działkami pozwalającymi na budowę było w I kw. br. o 2/3 wyższe niż przed rokiem, a zarazem najwyższe w historii - czytamy w analizie eksperta HRE Investments Bartosz Turek. Dużym zainteresowaniem cieszą się także działki rekreacyjne i siedliskowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia i zmiany stóp procentowych wpłyną na rynek mieszkań? Nowe dane NBP

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 13:44
- Obecny wzrost cen mieszkań to efekt rosnących kosztów budowy przed pandemią, jak i obecnego optymizmu nabywców oraz niskich stóp procentowych - powiedział Kamil Zduniuk, ekspert Banku Pekao.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa sprzedaż i budowa mieszkań. Eksperci: deweloperów czeka najlepszy rok w historii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:14
Pierwsze półrocze było dla deweloperów najlepsze do tej pory; notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań - stwierdzono w środowej analizie HRE Investments. Zdaniem analityków, deweloperów czeka najlepszy rok w historii.
rozwiń zwiń