more_horiz
Gospodarka

PKB w III kwartale wyższe niż przed pandemią. Minister rozwoju podaje dane

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 15:10
Szacujemy, że polski PKB w III kwartale br. był o około 9,5 proc. wyższy niż przed pandemią - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w komentarzu do środowych danych GUS.
Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, polski PKB w III kw. 2022 r. wzrósł o 3,6 proc. rdr.
Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, polski PKB w III kw. 2022 r. wzrósł o 3,6 proc. rdr.Foto: Glow Images/East News

- Średnio w UE produkt krajowy brutto był wyższy o 2,7 proc. - wskazał szef resortu rozwoju.

PKB według danych GUS

Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, polski PKB w III kw. 2022 r. wzrósł o 3,6 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,8 proc. rdr w II kwartale 2022 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 3,5 proc. rdr.

Minister technologii i rozwoju zwrócił uwagę w komentarzu, że wzrost PKB rdr w III kwartale jest mniejszy niż w II kwartale, "ale skala spowolnienia jest zdecydowanie mniejsza niż oczekiwano, biorąc pod uwagę globalne spowolnienie i sygnały płynące z badania oczekiwań".

Mniejsza skala spowolnienia

- Szacujemy, że w III kwartale br. polski PKB był już o ok. 9,4 proc. wyższy niż przed pandemią - średnio w UE był wyższy jedynie o 2,7 proc., a w niektórych gospodarkach wciąż jeszcze nie powrócił do stanu sprzed pandemii - podsumował szef MRiT. 

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24, akg