more_horiz
Gospodarka

Polska na czwartym miejscu pod względem wydatków na obronę. Zobacz najnowszy raport NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 16:36
Polska jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o wydatki na obronę, i spełnia pod tym względem wymóg "dwóch procent PKB". Tak wynika z opublikowanego raportu dotyczącego działalności Sojuszu w ubiegłym roku.
NATO: najwięcej, bo ponad 3 procent PKB, przeznaczają Grecja i USA.
NATO: najwięcej, bo ponad 3 procent PKB, przeznaczają Grecja i USA.Foto: Michał Niwicz/PZ/Twitter.com/@MON_GOV_PL

Najwięcej, bo ponad 3 procent PKB, przeznaczają na obronę Grecja i USA. Następnie są Litwa, Polska, Wielka Brytania, Estonia i Łotwa.

Sekretarz generalny NATO, komentujące te dane podkreślił, że kraje członkowskie zwiększają wydatki na obronę od 2014 roku, ale powinny to robić szybciej.

Należy przyspieszyć wydatki na uzbrojenie

- Nie ma wątpliwości, że powinniśmy zrobić więcej i szybciej. Tempo zwiększania wydatków obronnych nie jest odpowiednio szybkie. W bardziej niebezpiecznym świecie, w którym żyjemy, powinniśmy inwestować w obronę więcej - powiedział szef NATO.

Według niego Putin źle ocenił możliwości Ukrainy i całego NATO. - Putin popełnił strategiczny błąd, rozpętując wojnę na Ukrainie - podkreślił Stoltenberg. 

Lipcowy szczyt

Sekretarz generalny NATO poinformował też, że zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na lipcowy szczyt do Wilna z udziałem przywódców Sojuszu. Stoltenberg zaznaczył, że jeszcze nie zdecydowano, w jakim dokładnie formacie odbędzie się to spotkanie.

Posłuchaj
00:59 12263508_1.mp3 Szef Raport NATO za 2022, Polska na 4.miejscu jeśli chodzi o wydatki na obronę (IAR)/Beata Płomecka)

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/PR24.pl