more_horiz
Gospodarka

Współpraca przy reaktorach SMR. Spotkanie prezesa Orlenu z przedstawicielami administracji USA

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 11:40
Potencjalne płaszczyzny współpracy przy reaktorach SMR było tematem spotkania z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii i ambasady USA - poinformował w czwartek na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Prezes Daniel Obajtek spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii i ambasady USA
Prezes Daniel Obajtek spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii i ambasady USAFoto: Twitter/Daniel Obajtek

"Konsekwentnie budujemy międzynarodowe partnerstwa wokół technologii małych reaktorów jądrowych, która ma szansę uniezależnić energetycznie nasz region. Bardzo dobre spotkanie z przedstawicielem Departamentu Energii USA i ambasady USA w Polsce" - napisał Obajtek.

Do 2030 r. spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE), której współwłaścicielem jest Orlen, ma wybudować co najmniej jeden blok SMR w technologii BWRX-300. BWRX-300 został zaprojektowany przez amerykańsko-japońską firmę GH Hitachi Nuclear Energy (GEH). OSGE ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

Pierwszy reaktor SMR typu BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce.

Spółka wskazała dotychczas siedem potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300. To Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.

Wsparcie finansowe z USA

Na początku września specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry poinofmał, że Orlen Synthos Green Energy (OSGE) otrzyma finansowanie od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce.

Zobacz również w i.pl: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wygrał proces z naczelnym portalu wyborcza.pl. Jeszcze nie doczekał się sprostowania

Jak wyjaśnił John Kerry podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, wsparcie będzie pochodziło z amerykańskiego projektu "Phoenix", którego celem jest wspieranie rozwoju SMR-ów w Europie Centralnej, w szczególności projektów budowy małych reaktorów jądrowych w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną.

Czytaj także w tvp info: Orlen testuje lokomotywę napędzaną wodorem. 7,4 mld zł na inwestycje

W ramach programu fundusze otrzymają Polska, Czechy i Słowacja.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk