more_horiz
Gospodarka

Orlen przejmuje stacje paliw Turmöl w Austrii. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 12:37
Komisja Europejska nie zgłosiła zastrzeżeń do przejęcia przez Orlen od austriackiej firmy Doppler jej spółki Doppler Energie, operatora 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl - wynika z decyzji opublikowanej przez KE na stronie instytucji.
Stacja benzynowa sieci Turml w Bad Aussee w Austrii
Stacja benzynowa sieci Turmöl w Bad Aussee w AustriiFoto: Shutterstock/Heinsdorff Jularlak

Komisja poinformowała, że badając koncentrację, uznała, iż nie wzbudza ona poważnych wątpliwości co do jej zgodności ze wspólnym rynkiem. Zdecydowała więc, że nie zgłasza sprzeciwu i stwierdza, iż transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku.

Decyzja o zakupie

W lipcu 2023 r. Orlen ogłosił, że podpisał z Dopplerem umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Doppler Energie - operatora sieci stacji Turmöl. Kwoty transakcji nie podano. Turmöl to trzecia co do wielkości sieć stacji paliw działająca w Austrii, obejmująca 266 obiektów. Jednocześnie ma ok. 14 proc. austriackiego rynku hurtowego paliw.

Koncern z Płocka poadał wtedy, że  szacuje synergie wynikające z połączeń na ponad 20 mld zł w perspektywie 10 lat. Jak dodał wtedy prezes Daniel Obajtek, poprzednio zakładano synergie na poziomie 10 mld zł w ciągu 10 lat.  "To jest uzasadnienie dla wszystkich procesów przejęć" - ocenił prezes Orlenu, zapowiadając dalsze akwizycje.

Podano wtedy także, że zamknięcie transakcji nastąpi po spełnieniu się warunków określonych w Umowie, w tym otrzymaniu zgód odpowiednich urzędów antymonopolowych i planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Szczegóły dotyczące przejmowanej sieci

Zgodnie z informacjami Orlenu blisko połowa nabywanych stacji to obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Na ponad 130 stacjach można zrobić zakupy, a na ok. 80 - skorzystać z oferty gastronomicznej. 25 stacji wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne.

Zobacz również w i.pl: Orlen dzięki ekspansji coraz wyżej w rankingu światowych gigantów. Teraz czas na rynek austriacki

Dodatkowo spółka, którą przejmie Orlen, udostępnia także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmström z 35 punktami ładowania w 29 lokalizacjach. W ramach transakcji przejęta zostanie też spółka Austrocard oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Czytaj także w tvp info: Orlen umacnia pozycję w Czechach

Austria będzie siódmym rykiem detalicznym dla Orlenu. Obecnie oprócz Polski są to: Niemcy, Czechy, Litwa, Słowacja i Węgry.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk