Pracujesz za granicą: jakie trzeba spełnić warunki, by opłacać składki w kraju?
Osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek w Polsce, ale chce czasowo przenieść działalność gospodarczą np. do Niemiec czy Francji, nadal może opłacać składki w Polsce. Jeśli udaje się np. do Belgii, by wykonywać tam podobną działalność, nadal podlega ustawodawstwu naszego kraju, pod warunkiem, że przewidywany czas pracy nie przekracza 24 miesięcy.
2014-11-04, 20:14
Posłuchaj
Osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek w Polsce, ale chce czasowo przenieść działalność gospodarczą za granicę, nadal może opłacać składki w Polsce. Jakie musi spełnić warunki, tłumaczy Anna Siwiecka, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń Osób Migrujących Centrali ZUS./Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodar
Dodaj do playlisty
Określenie "osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek" odnosi się do osoby, która zwykle prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę. W szczególności osoba taka musi już prowadzić działalność od minimum dwóch miesięcy przed dniem, od którego zamierza przenieść działalność. Jeżeli ktoś prowadził działalność krócej niż 2 miesiące, to taki przypadek zawsze wymaga indywidualnej oceny.
Co ocenia ZUS?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oceniając to, czy prowadzący działalność może podlegać Polskiemu ustawodawstwu, uwzględnia następujące kryteria:
- korzystanie z powierzchni biurowej,
- opłacanie podatków,
- posiadanie legitymacji zawodowej i numeru identyfikacyjnego VAT,
- przynależność do izb handlowych lub organizacji zawodowych.
Czy ZUS może nie wystawić zaświadczenia o podleganiu polskiemu ustawodawstwu?
Formularze są wydawane na wniosek. Jeżeli nie spełniono stosownych wymagań, to ZUS wydaje decyzję odmowną. Od tej decyzji, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, przysługuje odwołanie do sądu. Jeżeli decyzja Zakładu stanie się prawomocna, zainteresowany powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych w Polsce i zgłoszony do systemu ubezpieczeniowego państwa, w którym jest wykonywana działalność.
Justyna Golonko