Renty: kto może starać się o przyznanie świadczenie i od czego zależy jego wysokość? ZUS wyjaśnia
Renty pobiera obecnie niemal milion Polaków. Jak wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać to świadczenie, osoba ubezpieczona musi spełnić łącznie trzy warunki.
2018-01-10, 10:06
Posłuchaj
- Musi zostać uznana za niezdolną do pracy. Musi udowodnić wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Dla osoby, która jest niezdolna do pracy, ta niezdolność powstało powyżej 30. roku życia, ten okres wymagany przez ZUS wynosi pięć lat okresów składkowych i nieskładkowych. Ostatni trzeci warunek: ta niezdolność do pracy musi powstać w okresach składkowych lub w niektórych okresach nieskładkowych określonych w ustawie emerytalnej – tłumaczy Wiesława Lempska.
Renta przyznawana na stałe lub okresowo
Jak dodaje ekspertka ZUS, renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana na stałe albo - co zdarza się częściej - okresowo.
- Jest to uzależnione od tego, co w orzeknie lekarz-orzecznik. Jeżeli twierdzi on, że niezdolność do pracy jest okresowa, np. na dwa lata, wtedy ZUS przyzna tę rentę na taki okres, jaki jest określony w orzeczeniu lekarza. Gdy okres ten będzie się kończył, a ubezpieczony uzna, że nadal jest chory, niezdolny do pracy, wówczas oczywiście może wystąpić o przedłużenie prawa do renty – zaznacza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Wysokość świadczenia uzależniona od dwóch czynników
Dla przyszłego rencisty zapewne bardzo istotną kwestią jest wysokość świadczenia. Ona jest uzależniona od dwóch czynników.
REKLAMA
- Wysokość renty zależy od udowodnionych okresów składkowych, nieskładkowych oraz od wysokości uzyskiwanych zarobków, czyli im więcej lat przepracowaliśmy, im wyższe było nasze wynagrodzenie, tym renta z tytułu niezdolności do pracy będzie wyższa – podkreśla Wiesława Lempska.
Jeżeli przyszły rencista nie zgadza się natomiast z wysokością naliczonego świadczenia, może się odwołać od decyzji w tej sprawie, dodaje ekspertka.
- Odwołanie należy wnieść do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem oddziału ZUS. Należy jednak pamiętać, że odwołanie należy wnieść w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji – zastrzega rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Z danych ZUS wynika, iż najczęstszymi przyczynami przyznawania renty są zaburzenia psychiczne, choroby układu krążenia, układu kostno-stawowego i mięśniowego.
REKLAMA
Elżbieta Mamos, awi
Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA