Wydłużony wiek emerytalny sprzyja wyższym emeryturom

Od początku tego roku wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn stopniowo jest podwyższany. Ogólna zasada jest prosta – co kwartał wydłuża się o miesiąc. W obu przypadkach do 67 lat. Ale dla osób, którym do emerytury pozostało już niewiele czasu, ważne są szczegóły.

2013-11-27, 17:25

Wydłużony wiek emerytalny sprzyja wyższym emeryturom
. Foto: Glowimages.com

–  Poczynając od 1 stycznia 2013 r.  wiek emerytalny podwyższany jest o 1 miesiąc, w odniesieniu do ubezpieczonych urodzonych w tym kwartale. Przykładowo, jeżeli jest kobieta urodzona 10 lutego 1953 r., to ona nie przeszła na emeryturę 10 lutego, ona przeszła o jeden miesiąc później, a mianowicie 10 marca – tłumaczy Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dłuższa praca to wyższy kapitał

Zmiany dotyczą mężczyzn urodzonych od roku 1948 i kobiet urodzonych od roku 1953.

Jak już wspomniano – co kwartał wiek emerytalny się wydłuża. – W kolejnym kwartale, kobieta która jest urodzona przykładowo 30 kwietnia 1953 roku nie przeszła na emeryturę 30 kwietnia, tylko jej wiek emerytalny wydłużył się już o 2 miesiące, czyli nie przeszła na emeryturę 30 maja, lecz 30 czerwca, w tym swoim wydłużonym wieku emerytalnym  – zauważa Wiesława Lempska.

Ważne!

Wydłużenie czasu pracy zwiększa kapitał emerytalny, który przy wyliczaniu emerytury będzie dzielony przez mniejszą liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia. Jest to więc równoznaczne ze wzrostem wysokości emerytury.

REKLAMA

Kapitał emerytalny to zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne i zwaloryzowany kapitał początkowy, który dzielony jest przez średnie dalsze trwanie życia.

Reforma emerytalna do 2040 roku

Podnoszenie wieku emerytalnego odbywa się stopniowo. A to oznacza, że nowy ustawowy wiek emerytalny – 67 lat – będzie w pełnym wymiarze obowiązywał dopiero za kilka kilkanaście lat.

– Jeśli chodzi o kobiety, to będzie trochę dłużej, bowiem wiek 67 lat te kobiety osiągną dopiero w 2040 roku,  natomiast mężczyźni osiągną troszkę szybciej i będą przechodzili na emeryturę w takim wieku emerytalnym już w 2020 roku  – dodaje ekspertka.

Nowa możliwość wcześniejszej emerytury

Znowelizowane przepisy wprowadziły też specjalne rozwiązanie – tzw. emeryturę częściową.  –  Aby otrzymać częściową emeryturę trzeba spełnić dwa kryteria: stażu pracy i wieku – tłumaczy Wiesława Lempska. W przypadku kobiet jest to wiek 62 lata i 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, natomiast dla mężczyzn emerytura częściowa przysługuje  po osiągnięciu 65 lat i udowodnieniu 40-letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

REKLAMA

Ważne!

Zaletą emerytury częściowej jest możliwość łączenia jej z pracą.

Takie świadczenie obliczane jest podobnie jak nowa emerytura. Podstawę obliczenia emerytury częściowej stanowi suma kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego i kwoty zwaloryzowanych składek emerytalnych, zewidencjonowanych do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury częściowej. Tę podstawę dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku, w którym ubezpieczony przechodzi na częściową emeryturę.

– W ten sposób obliczona emerytura dzielona jest jakby na pół, bowiem emerytura częściowa jest to 50 proc. emerytury obliczonej w systemie zreformowanym. A później przysługuje emerytura w powszechnym, wydłużonym wieku emerytalnym – podkreśla Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Opr. MB

Podstawa prawna:

Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2012 r., poz. 637 ).

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej