Na mieszkaniach dla studentów można zarobić: nie będą tańsze
Wynajmujący mieszkania dla studentów zastanawiają się, czy uda się utrzymać ceny, w sytuacji, gdy w związku z niżem demograficznym, coraz mniej studentów szuka własnego lokum. –Nie ma się co martwić, uspokaja Marta Kosińska z portalu szybko.pl. – Co prawda ceny nie rosną, raczej są na podobnym poziomie do zeszłego roku, ale na pewno nie można mówić, że spadają- podkreśla.
2014-08-19, 17:06
Posłuchaj
– Na pewno łatwiej dziś wynająć studentom mieszkanie, niż pięć czy sześć lat temu. Nie ma jednak wyraźnych różnic, analizując rynek rok do roku. Nie jest drożej i to jest dobra wiadomość dla studentów, szczególnie, jeśli chodzi o kawalerki i mieszkania dwupokojowe. W mniejszych miejscowościach gdzie działają uczelnie wyższe, można spotkać oferty takich mieszkań, które są nieznacznie tańsze niż w roku 2013 – mówi Marta Kosińska.
W większych miastach akademickich takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, ceny są porównywalne do zeszłego roku.
– W dużych ośrodkach zaobserwowaliśmy nawet wzrost cen, jeśli chodzi o mieszkania większe – trzy, czteropokojowe. Dzieje się tak, dlatego, że studentom opłaca się wynająć takie duże mieszkanie i podzielić się kosztami oraz pokojami ze znajomymi – tłumaczy ekspertka.
REKLAMA
Warto przeznaczać pod wynajem większe mieszkania – jest większy popyt
Na takie większe mieszkania jest zdecydowanie większy popyt niż podaż.
– Kawalerki w Warszawie nie podrożały. Średnio za wynajem takiego mieszkania trzeba zapłacić 1425 złotych. Na obrzeżach miasta wynajem kawalerki kosztuje około 800 – 900 złotych – mówi Marta Kosińska.
W mniejszych miastach, takich jak Toruń, Bydgoszcz czy Opole, kawalerki można wynająć średnio za około 750 – 800 złotych, natomiast mieszkanie trzypokojowe jest w cenie warszawskiej kawalerki.
Ile kosztują duże mieszkania w dużych miastach akademickich
– W Warszawie średnio za mieszkanie trzypokojowe trzeba zapłacić 2,6 tys. złotych. W Śródmieściu - nawet powyżej 3 tys. zł. ale jest ich niewiele, ponieważ częściej są przeznaczane na wynajem dla celów komercyjnych czy biznesowych. Zdarzają się też takie mieszkania za 2,1 tys. zł na Tarchominie czy Białołęce – mówi ekspertka szybko.pl.
REKLAMA
Zdaniem Marty Kosińskiej, studentom od kilku lat coraz łatwiej jest wynająć mieszkanie, ponieważ spora część mieszkań została kupionych właśnie w celu wynajmowania, na przykład, studentom. Rośnie też systematycznie standard takich mieszkań. Są wyposażone w sprzęt AGD i meble.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA