W Polsce jest coraz lepiej z angielskim
W Polsce coraz lepiej ze znajomością języka angielskiego. Jak wynika z raportu Education First, pracownicy polskich firm zajęli siódme miejsce w rankingu badającym poziom znajomości języka najczęściej używanego w biznesie. Wyprzedziliśmy między innymi Niemców oraz Szwajcarię.
2015-02-02, 19:34
Posłuchaj
Education First EPIc (English Proficiency Index for companies) to największy międzynarodowy ranking, mierzący stopień znajomości języka angielskiego w przedsiębiorstwach. Badanie przeprowadzono po raz drugi, w ponad 30 krajach, na grupie 105,093 pracowników firm i instytucji rządowych. Wyniki są bardzo optymistyczne dla Polski, która znalazła się w czołówce za krajami skandynawskimi, Belgią oraz Holandią.
Angielski to język biznesu
Wysoka pozycja naszego kraju w rankingu ma kilka źródeł. W ciągu ostatnich 25 lat zmiany polityczne i społeczne spowodowały duże zainteresowanie nauką angielskiego. Jak pokazują najnowsze dane polskiego oddziału Education First, pracownicy rodzimych firm coraz częściej decydują się na kursy językowe, również za granicą, co znacznie podnosi ich kwalifikacje.
Menadżer wybiera zagraniczne kursy
Jak zauważa Piotr Majdan, Country Manager Education First w Polsce, to jednak nie wszystko: – Po przyłączeniu Polski do Unii Europejskiej, wielu naszych rodaków zdecydowało się na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii. Wielu z nich wróciło po jakimś czasie do Polski, zabierając ze sobą bezcenne na rynku pracy umiejętności językowe. Istotną rolę odgrywa również pokolenie, które wchodzi obecnie na rynek pracy. Młodzi chętnie podejmują dodatkowe, poza obowiązkowymi w szkołach, kursy i konwersacje, by stale poszerzać znajomość języka, coraz częściej nie tylko angielskiego – mówi ekspert.
REKLAMA
Światowość zobowiązuje
Obecnie oraz więcej przedsiębiorstw działa na rynkach międzynarodowych, gdzie język angielski jest kluczowy dla ich uczestników. Raport Education First EPIc pokazuje, że w skali świata pracownicy wielu firm nadal mają trudności z angielskim. Na większości rynków wschodzących, a także we Francji i Włoszech znajomość tego języka wśród siły roboczej jest o wiele niższa, niż wynika ze standardów wyznaczanych przez pracowników Europy Północnej. Przekłada się to negatywnie na konkurencyjność państwa oraz atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów.
Nowe technologie z angielskim na 5+
Co ciekawe, w niemal połowie przebadanych krajów, poziom opanowania języka angielskiego wśród kadry kierowniczej jest niższy niż wśród menedżerów i pracowników niższego szczebla. Najlepiej radzą sobie zatrudnieni w sektorze technologicznym i profesjonalnym. Natomiast w branży turystycznej znajomość obcego słownictwa jest jedynie dostateczna. Nad biegłością językową popracować muszą głównie małe przedsiębiorstwa, dla których niewystarczające kompetencje w zakresie znajomości języka angielskiego mogą okazać się kluczową barierą do sukcesu oraz ekspansji w zglobalizowanej gospodarce.
Justyna Golonko
REKLAMA
REKLAMA