Jest szansa na skrócenie sporów gospodarczych: zamiast spraw sądowych, mediacje lub arbitraż
1 stycznia 2016 roku w życie wejdzie ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów - mediacji lub arbitrażu. Nowe regulacje mają przynieść korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale także wszystkim podatnikom.
2015-10-28, 16:37
Posłuchaj
Dlaczego wchodząca 1 stycznia 2016 roku ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, powinna zmienić obraz polskiego sądownictwa gospodarczego, mówi Grzegorz Lang, Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
- Szacujemy, że ok. 80 procent sporów, które się toczą, finansują wszyscy podatnicy, przez zaangażowanie wymiaru sprawiedliwości - mówi Grzegorz Lang, Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki.
I jak dodaje Grzegorz Lang, w przypadku mediacji, jedną z najważniejszych zmian jest dopuszczenie tej metody na każdym etapie postępowania oraz wprowadzenie mechanizmów, które w płaszczyźnie finansowej będą zachęcały do mediacji.
Istotne jest też wzmocnienie wiarygodności mediatorów, którzy będą - po spełnieniu określonych warunków - wpisywani na listy w sądach okręgowych.
Od nowego roku łatwiej będzie także w przypadku arbitrażu. Chodzi głównie o skrócenie tzw. postępowań post-arbitrażowych, tak, aby wyrok sądu arbitrażowego nie mógł być w nieskończoność kwestionowany przed sądami powszechnymi.
REKLAMA
Z polubownych metod rozwiązywania sporów można skorzystać m.in. w uruchomionych przez Ministerstwo Gospodarki Centrach Arbitrażu i Mediacji w Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie.
Błażej Prośniewski
REKLAMA
REKLAMA