Jak wyegzekwować należności od kontrahenta?
Brak zapłaty za wykonaną usługę czy dostarczony towar - to problem z którym spotkał się pewnie każdy przedsiębiorca w Polsce. Jakie są możliwości prawne, aby wyegzekwować swoje należności?
2016-01-14, 15:40
Posłuchaj
O tym jak radzić sobie z brakiem zapłaty za towar, czy usługę, mówił Mateusz Bednarz, Senior Associate w Kancelarii Prawnej JSLegal. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Dodaj do playlisty
W takiej sytuacji znalazła się firma Elektrix, która od 2008 roku nie może odzyskać od jednej z firm ponad 240 tys. złotych należności. Jak mówi Mateusz Bednarz, Senior Associate w Kancelarii Prawnej JSLegal, są cztery podstawowe sposoby rozwiązania takiego problemu.
Najbardziej skuteczne i najprostsze jest potrącenie wierzytelności.
- Kontrahent też może mieć jakąś wierzytelność w stosunku do przedsiębiorcy i wtedy ten przedsiębiorca może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności swojego kontrahenta – wyjaśnia prawnik.
Innym rozwiązaniem jest polubowne rozwiązanie sprawy, czyli np. rozłożenie płatności na raty. Tu warto pamiętać, że nasz kontrahent nie zawsze jest nieuczciwym przedsiębiorą. Może mieć po prostu chwilowe problemy finansowe.
REKLAMA
Trzeci sposób to uzyskanie na drodze sądowej nakazu zapłaty, a następnie jego właściwe wyegzekwowanie.
- Kiedy przejdziemy drogę sądową i nie jesteśmy w stanie dogadać się z naszym kontrahentem, to ostatnią deską ratunku jest sprzedaż tych wierzytelności. Tu jednak należy się spodziewać, że zyskamy na tym mniej, niż wynosi ich faktyczna wartość – dodaje mec. Bednarz.
Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy firma-dłużnik zacznie zmieniać właścicieli. Tu najczęściej sam proces cywilny nie wystarcza i niezbędne okazuje się postępowanie karne.
- Przed niektórymi ryzykami nie jesteśmy w stanie do końca się zabezpieczyć. Musimy brać to pod uwagę i też prewencyjnie patrzeć na sprawę – konkluduje prawnik.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, fko
REKLAMA