Jednolity Plik Kontrolny: najpierw zacznie obowiązywać w dużych firmach, w 2018 r. – w mniejszych
Jednolity Plik Kontrolny zacznie obowiązywać w Polsce na początku lipca 2016 roku.
2016-03-10, 14:57
Posłuchaj
Czym jest Jednolity Plik Kontrolny, od kiedy zacznie obowiązywać i czy uszczelni system podatkowy, mówi Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
̶ Jego wprowadzenie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego – wyjaśnia Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.
Jednolity Plik Kontrolny jest to nowy sposób przekazywania informacji – to podatnik musi się dostosować do formatu, w jakim informacje mają zostać przekazane do administracji podatkowej, które następnie zostaną wykorzystane do kontroli podatkowej.
Początkowo od 1 lipca 2016 Jednolity Plik Kontrolny będzie obowiązywał tylko największe przedsiębiorstwa, które zatrudniają powyżej 250 pracowników lub ich obroty w ostatnich dwóch latach przekroczyły 50 mln euro obrotów albo 43 mln euro aktywów.
Dopiero w 2018 roku JPK obejmie pozostałe podmioty – zatrudniające powyżej 9 pracowników i realizujących odpowiedni poziom obrotów lub aktywów .
– Już teraz wszyscy, których dotyczyć będzie JPK od 1 lipca 2016 roku, powinni się do tego przygotować – a to może trwać nawet kilka miesięcy – ocenia Sidelnik.
REKLAMA
E-kontrola oraz obowiązek przesyłania informacji w takiej formie nie jest niczym nowym. Takie rozwiązania funkcjonują już w kilkunastu krajach na świecie. Najlepszym przykładem skuteczności systemu jest Portugalia. Wprowadzenie JPK 8 lat temu w znaczącym stopniu przyczyniło się do wzrostu wpływów budżetowych.
̶ Tylko w 2014 roku wpływy w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się o 800 mln euro – mówi Marcin Sidelnik.
Dominik Olędzki
REKLAMA