Segregacja śmieci po nowemu

2017-07-27, 20:51

Segregacja śmieci po nowemu
Leszek Pieszczek wiceprezes firmy Remondis.Foto: Polskie Radio

W gminach powoli pojawiać się będą nowe pojemniki na śmieci. W życie weszły już nowe przepisy o zasadach segregacji śmieci.

Posłuchaj

Jak wygląda segregacja śmieci po nowemu, wyjasnia Leszek Pieszczek, wiceprezes firmy Remondis./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Od 1 lipca odpady segregowane trafiają do czterech kolorowych pojemników. Pozostałe trzeba będzie wyrzucać do kubła na odpady zmieszane lub oddawać w specjalnych punktach. Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) ma obowiązywać na terenie całego kraju. Podstawową zmianą jest wprowadzenie czterech głównych kategorii odpadów, co wpływa na to, w jaki sposób będziemy segregować śmieci – tłumaczy Leszek Pieszczek wiceprezes firmy Remondis.

Wszystkie odpady będą dzielone na cztery główne frakcje. Do pojemnika w kolorze niebieskim wrzucać będziemy papier, do żółtego pojemnika - metale i tworzywa sztuczne, do zielonego - szkoło, a odpady biodegradowalne do pojemnika w kolorze brązowym. Dodatkowo samorząd będzie mógł zadecydować o sortowaniu szkła bezbarwnego i kolorowego.

Zmiana jest duża, bo jak mówi ekspert, w Polsce istniało tyle systemów ile mamy gmin. Gminy miały dowolność w dysponowaniu takim systemem i w organizowaniu segregacji śmieci. Dziś w związku z  karami, które grożą nam za nie osiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu te zmiany muszą nastąpić i te zmiany muszą być jednolite w całym kraju. Dziś poddajemy recyklingowi około 20 procent odpadów, który zbieramy selektywnie, a powinniśmy osiągnąć poziom 50 proc.  Jednak, aby ten poziom odzysku się zwiększył potrzebna jest edukacja społeczeństwa. Mieszkańcy gmin przede wszystkim muszą wiedzieć co mają sortować i do jakich pojemników wrzucać. Obowiązek edukacji, przekazywania wiedzy spoczywa na gminach, zarządach nieruchomościami na administracjach, na wspólnotach mieszkaniowych a także na szkołach i uczelniach, które powinny przekazywać dzieciom i młodzieży informacje na temat nowych zasad segregacji śmieci – wyjaśnia Leszek Pieszczek wiceprezes firmy Remondis.

Wejście w życie nowego systemu segregowania odpadów nie będzie się jednak odbywać natychmiastowo. Do 31 grudnia administratorzy będą mieli czas na odpowiednie oznakowanie pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych, natomiast do 30 czerwca 2022 - czas na wymianę pojemników na nowe, zgodne z Wspólnym Systemem Segregacji Odpadów.

Justyna Golonko

Polecane

Wróć do strony głównej