X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kadry dla sektora kosmicznego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 17:09
Jedenastu stażystów rozpocznie wkrótce półroczne praktyki  w przedsiębiorstwach działających w sektorze technologii kosmicznych. To efekt podsumowania trzeciej edycji  programu "Rozwój kadr sektora kosmicznego", przygotowanej przez  Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Partnerem strategicznym  przedsięwzięcia jest  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a patronat honorowy nad nim sprawuje Polska Agencja Kosmiczna.

W grupie jedenastu stażystów, wyłonionych spośród kilkudziesięciu kandydatów, znalazł się Jacek Goczkowski, który praktykę odbędzie w firmie Syderal Polska, będącej spółką - córką fimy szwajcarskiej, wyspecjalizowanej w układach elektronicznych.

Laureat konkursu jest studentem Wydziału Technologii Kosmicznych i Satelitarnych na Politechnice Gdańskiej. - Swoją "przygodę kosmiczną" zacząłem  właśnie od tych studiów, wcześniej studiowałem  automatykę"- wyjaśnia laureat.

Jacek Goczkowski przygotowuje pracę magisterską pod kierunkiem specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Jego kopromotorem jest Karol Seweryn z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej. Młody człowiek ma nadzieję, że uzyskany staż pozwoli mu uzyskać większe kompetencje potrzebne do pracy w sektorze kosmicznym.

Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu przypomina, że ARP od trzech lat inwestuje w staże dla studentów chcących podjąć pracę w polskim sektorze kosmicznym. Sektor ten tworzy obecnie 300 firm, w których zatrudnionych jest prawie 3 tysiące pracowników. Wartość sektora ciągle rośnie. Obecnie jest wyceniany na 150 mln złotych. Dla porównania europejski sektor kosmiczny zatrudnia 230 tysięcy ludzi i jest wart 50 mld euro. Oznacza to, że nasz udział  w nim stanowi zaledwie 1 promil. To mało , ale jeszcze 2-3 lata temu  ten udział Polski w sektorze kosmicznym  był dwa razy mniejszy. A więc rośniemy.

Dlaczego warto rozwijać sektor kosmiczny?

Zdaniem Dariusza  Śliwowskiego, choćby dlatego, że jedna osoba zatrudniona w tym sektorze w Polsce, generuje 500 tysięcy złotych przychodu rocznie. W Europie jest to milion złotych, czyli  to bardzo dochodowy biznes, o wysokiej wartości dodanej, tworzący miejsca pracy i dający perspektywy. Kosmos to nie tylko to, co dzieje się na orbicie. To również związane z jego podbojem technologie, z których korzystamy na co dzień, poczynając od nawigacji satelitarnej, poprzez kontrole nawożenia pól, kończąc na  monitorowaniu wszelkich  zagrożeń.

W tym roku w ramach trzeciej edycji programu, Agencja Rozwoju Przemysłu finansuje 11 praktyk absolwentów, aby wiedzę zdobytą na studiach mogli wykorzystać w praktyce.

- Nasze doświadczenia z poprzednich edycji są takie, że 80% uczestników tego programu zostaje w firmach i kontynuuje drogę kariery w przemyśle kosmicznym. Umożliwiamy młodym ludziom wejście w tę dziedzinę, która jest cały czas raczkująca, zdejmujemy z przedsiębiorców część ryzyka związanego z zainwestowaniem w edukację stażystów, dzięki czemu tworzymy kadry - podkreśla Dariusz Śliwowski.

Adresowany do młodych ludzi program  Agencji Rozwoju Przemysłu, to wybitna  szkoła  kadr - uważa Jadwiga  Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii. - Zakładamy, że dzięki temu programowi najlepsi absolwenci studiów inżynieryjnych znajdą atrakcyjne miejsca pracy, w efekcie czego, polska branża kosmiczna będzie osiągała jeszcze większe sukcesy na arenie międzynarodowej"- zauważa  minister Emilewicz.

W strategii polityki kosmicznej, przyjętej przez rząd w ubiegłym roku założono, że do roku 2030,  udział Polski w obrotach sektora kosmicznego w Europie wyniesie co najmniej 3%.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiaatkowski, kw 

Zobacz więcej na temat: kosmos przemysł zatrudnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski przemysł kosmiczny szuka pracowników

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:17
Polski rynek kosmiczny szybko się rozwija. Rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów z branży. Choć polskie uczelnie oferują kierunki związane z przemysłem kosmicznym, brakuje osób wykształconych ściśle w tym zakresie. Potrzebni są jednak również programiści, inżynierowie czy elektronicy. Wraz z rozwojem przemysłu będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmos sprywatyzowany? Trwa wyścig po planetarne złoża

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 13:00
- Prywatne firmy mogą uczestniczyć w projektach o większym ryzyku, a tym samym są w stanie wyprzedzić nieco już skostaniałe stare kosmiczne istytucje - mówił w Dwójce Tadeusz Kocman, współzałożyciel i sekretarz Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego.
rozwiń zwiń