X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Reforma emerytalna: ZUS zachęca do przenoszenia środków z OFE na jego konta

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:27
O ustawie likwidującej OFE, w tym o zachęcaniu przez ZUS do przenoszenia środków na jego konta, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa i ekonomista Marek Wołos.
Audio
  • O ustawie likwidującej OFE, w tym o zachęcaniu przez ZUS do przenoszenia środków na jego konta, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa i ekonomista Marek Wołos./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Rząd zakłada, że ok. 80 proc. środków z OFE trafi na IKE. Tymczasem ZUS podjął działania, które mają skłaniać ubezpieczonych do przenoszenia środków na konta u niego.
Rząd zakłada, że ok. 80 proc. środków z OFE trafi na IKE. Tymczasem ZUS podjął działania, które mają skłaniać ubezpieczonych do przenoszenia środków na konta u niego.Foto: Kanchana_koyjai/Shutterstock

Jak przypomina prowadząca audycję Anna Grabowska, przyjęta przez rząd ustawa zakłada przeniesienie środków zgromadzonych w OFE albo do ZUS, albo na Indywidualne Konta Emerytalne.

I dodaje, że rząd zakłada, że ok. 80 proc. środków z OFE trafi na IKE. Tymczasem ZUS podjął działania, które mają skłaniać ubezpieczonych do przenoszenia środków na konta u niego.

− ZUS przygotował specjalny kalkulator, który ma pokazać ile na tym można zarobić czy stracić, mówi Anna Grabowska.

− I nie ma w tym nic dziwnego – ZUS dba o swoją kasę i o swoich klientów, do czego zresztą jest zobowiązany. Stara się więc ich zachęcić. Szczególnie, że może się spodziewać spadku wpływów ze składki – teraz korzysta z tak zwanego suwaka, czyli na konta ZUS wpływają składki od osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego – wyjaśnia prof. Mączyńska.

Dlatego, dodaje, ZUS spodziewa się pewnego uszczerbku swoich wpływów, stąd takie działania są uzasadnione.

Marek Wołos, też uważa za naturalne takie zachowanie ZUS, spotykane najczęściej w instytucjach prywatnych.

Przypomina, że wcześniej podobne kalkulatory miały OFE i TFI.

− Szczególnie, że jest o co powalczyć, gdyż zakłada się, że 80 proc. środków z OFE trafi do IKE, czyli warto o te środki walczyć – mówi ekonomista.

Profesor Mączyńska zwraca uwagę, że każda akcja informacyjna, służąca poznaniu skutków wyborów emerytalnych – dotyczących odpowiedzi na pytanie OFE czy IKE, jest bardzo dobra.

− Pozwala choćby poznać ryzyka związane z inwestowaniem IKE w rynek kapitałowy – mówi prof. Mączyńska.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uprawnienia emerytalno-rentowe Polaków warte prawie 5 bln zł

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 15:56
Jak informuje GUS, łączna wartość nabytych uprawnień emerytalno-rentowych wyniosła w Polsce na początku 2015 roku 4 580 080,8  mln zł (255 % w relacji do PKB), a na koniec 2015 roku – 4 959 144 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma emerytalna: rozporządzenie ws. przeniesienia środków w OFE do IKE w III kwartale tego roku

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:14
Przyjęcie przez rząd projektu dotyczącego przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) planowane jest na III kwartał tego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma emerytalna: zobacz, jak po zmianach będziemy oszczędzać na starość. Projekt dot. przeniesienia oszczędności z OFE do IKE trafił do konsultacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:12
Przed każdym Polakiem reforma emerytalna. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński tłumaczy na czym ona polega i jak, po przekształceniu OFE, będziemy osczędzać na emeryturę. Projekt dotyczący reformy właśnie trafił do konsultacji społecznych.
rozwiń zwiń