more_horiz
Gospodarka

Reforma emerytalna: ZUS zachęca do przenoszenia środków z OFE na jego konta

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:27
O ustawie likwidującej OFE, w tym o zachęcaniu przez ZUS do przenoszenia środków na jego konta, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa i ekonomista Marek Wołos.
Audio
  • O ustawie likwidującej OFE, w tym o zachęcaniu przez ZUS do przenoszenia środków na jego konta, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa i ekonomista Marek Wołos./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Rząd zakłada, że ok. 80 proc. środków z OFE trafi na IKE. Tymczasem ZUS podjął działania, które mają skłaniać ubezpieczonych do przenoszenia środków na konta u niego.
Rząd zakłada, że ok. 80 proc. środków z OFE trafi na IKE. Tymczasem ZUS podjął działania, które mają skłaniać ubezpieczonych do przenoszenia środków na konta u niego.Foto: Kanchana_koyjai/Shutterstock

Jak przypomina prowadząca audycję Anna Grabowska, przyjęta przez rząd ustawa zakłada przeniesienie środków zgromadzonych w OFE albo do ZUS, albo na Indywidualne Konta Emerytalne.

I dodaje, że rząd zakłada, że ok. 80 proc. środków z OFE trafi na IKE. Tymczasem ZUS podjął działania, które mają skłaniać ubezpieczonych do przenoszenia środków na konta u niego.

− ZUS przygotował specjalny kalkulator, który ma pokazać ile na tym można zarobić czy stracić, mówi Anna Grabowska.

− I nie ma w tym nic dziwnego – ZUS dba o swoją kasę i o swoich klientów, do czego zresztą jest zobowiązany. Stara się więc ich zachęcić. Szczególnie, że może się spodziewać spadku wpływów ze składki – teraz korzysta z tak zwanego suwaka, czyli na konta ZUS wpływają składki od osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego – wyjaśnia prof. Mączyńska.

Dlatego, dodaje, ZUS spodziewa się pewnego uszczerbku swoich wpływów, stąd takie działania są uzasadnione.

Marek Wołos, też uważa za naturalne takie zachowanie ZUS, spotykane najczęściej w instytucjach prywatnych.

Przypomina, że wcześniej podobne kalkulatory miały OFE i TFI.

− Szczególnie, że jest o co powalczyć, gdyż zakłada się, że 80 proc. środków z OFE trafi do IKE, czyli warto o te środki walczyć – mówi ekonomista.

Profesor Mączyńska zwraca uwagę, że każda akcja informacyjna, służąca poznaniu skutków wyborów emerytalnych – dotyczących odpowiedzi na pytanie OFE czy IKE, jest bardzo dobra.

− Pozwala choćby poznać ryzyka związane z inwestowaniem IKE w rynek kapitałowy – mówi prof. Mączyńska.

Anna Grabowska, jk