Rusza ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych: dotyczy m.in. małych firm

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą dołączyć małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych. Rozpoczyna się czwarta i ostatnia faza wdrażania PPK, czyli systemu regularnego oszczędzania na emeryturę.

2021-01-01, 13:43

Rusza ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych: dotyczy m.in. małych firm
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com

Do 10 maja firmy zatrudniające do 20 osób mogą podpisywać umowy o prowadzenie PPK. Sektor finansów publicznych ma na to czas do 10 kwietnia.


Powiązany Artykuł

skarbonka oszczędzanie 1200.jpg
Udział w PPK po prostu się opłaca. Znamy wyliczenia zysku w pierwszym roku działania programu

Rusza kampania informacyjna – obejmie pracowników i pracodawców

Jak powiedział Polskiemu Radiu Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK, wdrażaniu ostatniego etapu będzie towarzyszyła kampania informacyjna dla pracodawców i pracowników.


Posłuchaj

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą dołączyć małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych. Rozpoczyna się czwarta i ostatnia faza wdrażania PPK, czyli systemu regularnego oszczędzania na emeryturę./IAR/. 0:29
+
Dodaj do playlisty

 
- Wiemy, że tam, gdzie był nasz trener i prowadził szkolenie, udział w programie był wyższy o 15 procent, dlatego będziemy kontynuować i rozwijać akcję informacyjną" - mówił Robert Zapotoczny.


Powiązany Artykuł

ppk1200.jpg
Wiceprezes PFR: 40 procent partycypacji w PPK to dobry wynik w czasie pandemii


Prezes PFR Portal PPK dodaje, że kampania będzie rozszerzona także na pracodawców, gdyż, jak podkreśla, ich nastawienie jest kluczowe.

REKLAMA

- Jeżeli pracodawca wspiera wprowadzenie PPK, to w danej firmie możemy się spodziewać wysokiej partycypacji. Jeśli natomiast nie wspiera bądź zniechęca pracowników - z czym mamy zamiar walczyć - to tam nie możemy się spodziewać wysokiego udziału - argumentuje.

W PPK znajduje się już 1,7 mln Polaków, teraz ma do nich dołączyć drugie tyle

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączyło dotychczas prawie 1,7 miliona Polaków. To około 30 procent uprawnionych. Robert Zapotoczny podkreślił, że liczba uczestników będzie się stopniowo zwiększała.


Posłuchaj

Do programu automatycznie zapisany zostanie każdy pracownik w wieku od 18 do 55 lat. Zatrudnieni będą jednak mogli składać wnioski o rezygnacji z dokonywania wpłat./IAR/. 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

- Chcielibyśmy, aby po wprowadzeniu ostatniego etapu PPK, udział we wszystkich programach emerytalnych wyniósł 33 procent, czyli ponad 3,5 miliona pracowników - powiedział prezes PFR Portal PPK.

REKLAMA

Dodał, że ponad 300 tysięcy osób uczestniczy w Pracowniczych Programach Emerytalnych, które również pozwalają na systematyczne i systemowe budowanie oszczędności.

- Chcielibyśmy, aby pod koniec przyszłego roku z obu tych programów korzystało 3,5 miliona osób" - powiedział Robert Zapotoczny.

Jak działa PPK

Do PPK automatycznie zostaje zapisany każdy pracownik w wieku od 18 do 55 lat. Rezygnacja z dokonywania wpłat jest możliwa po złożeniu wniosku.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, w którym uczestniczy pracownik, pracodawca oraz państwo.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

1200 Marek Dietl.jpg
Prezes giełdy: PPK poprawią kondycję polskiego rynku kapitałowego

Wpłaty na PPK dokonywane są co miesiąc.

Pracownik może odłożyć 2 procent swojej pensji, a pracodawca dołoży do tego dodatkowe 1,5 procent. Roczna dopłata ze strony państwa to 240 złotych.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej