Ustawa o ochronie polskiej ziemi wejdzie w życie w tym roku
Jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie ziemi przed niekontrolowanym wykupem - zapowiedział w sobotę w Warszawie prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński na posiedzeniu Rady Naczelnej Stronnictwa.
2014-07-26, 18:30
- Uzgodniliśmy w ramach koalicji, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie polskiej ziemi - powiedział Piechociński.
Chodzi o projekt ustawy regulującej obrót ziemią po 2016 r., kiedy skończy się okres ochronny i obcokrajowcy będą mogli kupować w Polsce grunty rolne bez wymaganego obecnie zezwolenia. Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL już został złożony w Sejmie.
Udowadnianie pochodzenia pieniędzy. Tak będzie wyglądał zakup ziemi? >>>
Prezes PSL zapowiedział też, jak mówił, również uzgodnione z PO, wpisanie do konstytucji zapisu, że Lasy Państwowe są wartością szczególną i chronioną. Wyraził nadzieję, że zmianę poprze nie tylko koalicja, ale i inne ugrupowania, w tym PiS.
Przegłosowano propozycje dotyczące dopłat bezpośrednich
Rada przyjęła w sobotę w głosowaniu propozycje ministerstwa rolnictwa dotyczące systemu dopłat bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020.
Na konferencji po zakończeniu posiedzenia szef PSL podkreślił, że rekomendacje dla ministra rolnictwa są bardzo istotne. - Dopełniają wielofunkcyjne kryteria, którymi będziemy wspierać i modernizować polską przestrzeń, nie tylko rolniczą - zaznaczył.
Minister Marek Sawicki powiedział, że jego propozycja zakłada "wsparcie aktywnych i produkcyjnych gospodarstw". - Proponujemy zróżnicowanie płatności w zależności od wielkości gospodarstwa - zaznaczył.
Sawicki: Stop dla gospodarstw, które nic nie produkują >>>
Podstawowa stawka - jak tłumaczył - będzie wynosiła 184 euro od hektara, natomiast dla gospodarstw małych i średnich (o powierzchni od 3 do 30 hektarów) dopłaty wzrosną do 225 euro od hektara.
Na wcześniejszym posiedzeniu rady wstępne propozycje Sawickiego wywołały dyskusję i krytykę części członków kierownictwa partii. Polityk zapowiedział wówczas, że przeprowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne.
Źródło: TVN24/x-news
PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA