Unia wycofuje środki promocyjne na żywność z Rosji. Szykuje się na wieloletnie embargo

Unia Europejska wstrzymała realizację projektów promujących europejską żywność w Rosji - poinformował wiceszef Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Piotr Ziemann. To jego zdaniem oznacza, że przygotowuje się, że rosyjskie embargo może obowiązywać przez kilka lat.

2014-08-26, 22:23

Unia wycofuje środki promocyjne na żywność z Rosji. Szykuje się na wieloletnie embargo
Po wprowadzeniu embarga boczek staniał o połowę.Foto: Glow Images/East News

UE prosi o przerzucenie akcji promocyjnych na rynki innych krajów, a przede wszystkich do Hongkongu i Chin.

Unia wycofuje środki promocyjne na żywność z Rosji

Obecnie programy promocyjne współfinansowane z unijnych środków w Rosji prowadzi m.in. Związek wędliniarzy – w Kaliningradzie i  Moskwie oraz Związek Sadowników RP.

Ceny wieprzowiny spadaja drastycznie

Według szefa Związku wędliniarzy, ta perspektywa oznacza wielkie kłopoty dla polskich producentów wieprzowiny. Już teraz wszystkie tłuszcze (skórki i słonina), które były wysyłane do Rosji, staniały drastycznie, w tym boczki o 50 proc. Podobna sytuacja była kilka lat temu, wówczas ceny wieprzowiny spadły do 2,7 zł/kg.

Zaleje nas tłuszcz

Według niego, ogromne ilości tłuszczu, które są obecnie magazynowane, zaleją polski rynek i nie wiadomo co z tym zrobić. Dlatego branża będzie starała się o pilne uruchomienie środków na przechowywanie tych produktów (tłuszczów).

REKLAMA

Jak mówi Ziemann, straty związane z brakiem tego rynku trzeba będzie odrabiać latami.

ASF: trzeba wybic wszystkie zwierzeta z zagrozonej strefy

Według Ziemanna, sprawę ASF można rozwiązać przez wybicie wszystkich świń ze strefy zagrożonej, gdzie znajduje się ponad dwadzieścia kilka tysięcy sztuk trzody. Agencja Rynku Rolnego ma na to pieniądze - stwierdził wiceprezes SRW. Takie posunięcie ułatwiłoby otwarcie nowych rynków zbytu mięsa.
Chodzi o Chiny, Koreę, Singapur, Japonię. Równie ważne są rynki muzułmańskie.

Przedstawiciel branży mięsnej: Nowe przypadki APS nie pomagają w negocjacjach

REKLAMA

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Istotne jest jednak przywrócenie tzw. uboju rytualnego. Z powodu zakazu takiego uboju hodowcy bydła w ubiegłym roku stracili 1,250 mld zł. Cena wołowiny spadła o 2,5 zł/kg.

Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej