Koniec zarabiania na ziemi rolnej: ceny gruntów przestaną rosnąć
33,6 tys. zł, - tyle w II kwartale płacono średnio za hektar ziemi rolnej. To o 12 procent więcej niż rok temu. Tyle, że dobra passa na tym rynku może się skończyć. A to za sprawą nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która znacznie ograniczy kupowanie gruntów przez nie-rolników.
2015-09-14, 14:00
Posłuchaj
W ciągu roku ceny 1 hektara ziemi wzrosły o 3 tys. zł – mówi w radiowej Jedynce Bartosz Turek, analityk Lions Banku. Ale tak dużych wzrostów nie możemy spodziewać się długo – mówi.
Ustawa wprowadza potężne zmiany w obrocie gruntami rolnymi
A to za sprawą nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju, gdyż wprowadza ona bardzo poważne zmiany dotyczące obrotu ziemią.
Jak wymienia, aby kupić ziemię rolną trzeba będzie prowadzić gospodarstwo rolne od 5 lat, jest też wymóg zamieszkania na terenie gminy, gdzie chce się dokonać zakupu. Jak nadmienia, w ustawie nie brakuje też innych obostrzeń.
Ostre wymogi dotyczące obrotu gruntami wyhamują popyt a tym samym - ceny
Według oceny analityka, popyt – tak ten spekulacyjny jak i ten zwykły, zostanie dzięki tej ustawie ograniczony. ̶ A to oznacza, że skończy się wzrost cen, a nawet nastąpi jej spadek – mówi Bartosz Turek.
REKLAMA
Ustawa zahamuje możliwości nabywania gruntów nie tylko przez rolników, ale i cudzoziemców a także osób, które chciałyby osiąść na wsi i utrzymywać się z uprawy roli.
Analityk mówi, że podobne restrykcje wprowadzili Węgrzy i na to zareagowała Unia Europejska.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA