Ptasia grypa w Polsce: Chiny, Wietnam, Japonia i RPA zamykają rynki dla naszego drobiu
Pierwsze rynki zamykają się na polski drób. To pokłosie wykrycia w naszym kraju ogniska wirusa ptasiej grypy. Polskie kurczaki nie będą wysyłane między innymi do Chin, Wietnamu, Japonii czy RPA.
2016-12-08, 16:49
Posłuchaj
Nasz eksport obecnie opiera się głównie o kraje Unii Europejskiej. Ekspert rynku rolnego z banku BZ WBK Grzegorz Rykaczewski wskazuje jednak, że bariery mogą być dla branży uciążliwe
Polska eksportuje drób głównie do UE, ale rynki dalekowschodnie też są cenne
̶ Chiny i Azja Południowo-wschodnia są cenne dla Polski z dwóch powodów. Po pierwsze, oferują znacznie bardziej atrakcyjne marże handlowe, niż Europejczycy. Po drugie, tam sprzedają się elementy tuszy drobiowej, które w innych regionach uznawane są za nieatrakcyjne kulinarnie - wyjaśnia ekspert.
Ptasia grypa odbije się na polskim rynku drobiu
Polska jest dużym producentem i eksporterem drobiu w skali światowej i obecnie zwiększa produkcję. Zdaniem eksperta, bariery handlowe spowodują, że więcej drobiu może trafić na rynek krajowy: "Wszystko zależy od skali problemu i rozwoju dalszej sytuacji w Polsce. Podaż może zarówno wzrastać, jak i nagle zmaleć. Na taką dyskusję jest jeszcze jednak za wcześnie" - dodaje Grzegorz Rykaczewski.
Ptasia grypa może obniżyć ceny drobiu w Europie
Przez ogniska ptasiej grypy, ceny mięsa drobiowego w Europie mogą obniżyć się jeszcze bardziej - prognozuje analityk agro banku Credit Agricole Jakub Olipra.
REKLAMA
Argumentuje, iż problemy z wirusem ma nie tylko Polska, ale pozostali najważniejsi producenci tego mięsa: Niemcy czy Francuzi.
W Unii cena drobiu już spadła
Dla wszystkich oznacza to bariery w handlu z krajami trzecimi, w tym z Chinami: "Mimo, iż ekspozycja drobiu na rynki trzecie jest niewielka, wpływ na zmiany może mieć fakt, iż nie tylko my mamy zablokowany do nich dostęp. Może bowiem dojść do nadpodaży na i tak już nasyconym rynku unijnym. Tutaj cena drobiu spada i to nie za sprawą wirusa ptasiej grypy" - zaznacza ekspert.
Nadpodaż drobiu w kraju uderzy w spozycie wieporzowiny?
"Ewentualne zwiększenie podaży drobiu na rynku krajowym, mogłoby skutkować także zmianami cen innych mięs" - dodaje Jakub Olipra: "Obniżenie ceny drobiu, zwiększy jego spożycie, ale to może oddziaływać na wieprzowinę. To jest mięso z podobnego segmentu cenowego, ale po obniżkach drobiu, wieprzowina może tracić konsumentów" - wskazuje Olipra.
Polska produkuje niemal 15 procent drobiu w Unii Europejskiej. Krajowe mięso drobiowe znajduje nabywców zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii we Francji i w Czechach.
REKLAMA
IAR, PAP, jk
REKLAMA