Straty "pogodowe" polskich rolników sięgają miliarda złotych. Dotknęły 30 tys. gospodarstw
Na niemal miliard złotych (904,5 miliona) oszacowano dotychczasowe sezonowe straty na polach rolników. To skutek pogody, która nie sprzyjała uprawom od początku wiosny.
2017-08-06, 11:35
Posłuchaj
Komisje szacujące straty powołano w ponad 1100 gminach.
Największe zniszczenia w sadach, owocach miękkich, rzekapu
Najbardziej ucierpiały uprawy sadownicze, w tym jabłka i owoce sezonowe. Dużo strat stwierdzono też w zbożach, głównie rzepaku - wskazuje wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.
Rolnicy mogą wnioskować o umorzenie lub rozłożenie na raty swoich zobowiązań: ubezpieczeń, podatku rolnego, opłaty za dzierżawę
Najbardziej poszkodowani mogą wnioskować o odroczenia lub umorzenia części swoich zobowiązań.
─ Prezes KRUS może rozłożyć na raty, odłożyć w terminie lub umorzyć składki ubezpieczeniowe. To samo dotyczy opłat za dzierżawę gruntu i ewentualną decyzję prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. W swoich samorządach rolnicy mogą też występować w kwestii podatku rolnego - wylicza wiceminister.
REKLAMA
Po oszacowaniu wszystkich strat ruszy pomoc z ARiMR
Rafał Romanowski przypomina, że resort pracuje nad dodatkową pomocą dla rolników. Jej forma i wysokość będzie jednak znana wówczas, gdy prace zakończą wszystkie komisje terenowe w kraju: "My mamy dwa miesiące na stworzenie takiej pomocy po otrzymaniu raportów z komisji. Na pewno nie będziemy jednak czekać dwóch miesięcy. Wiadomo, że pomoc będzie przyznawana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i to do niej będzie trzeba składać wnioski. Dokładnej daty ich naboru jeszcze nie ma" - podkreśla.
Klęski dotknęły ok. 30 tys. gospodarstw
Wskutek złych warunków pogodowych straty poniosło niemal 29,5 tysiąca gospodarstw rolnych. Powierzchnię upraw dotkniętych klęską oszacowano dotąd na ponad 151 tysięcy hektarów.
IAR, jk
REKLAMA