Ceny owoców i warzyw są niskie. Rolnicy szukają sposobów na poprawę sytuacji
To nie jest łatwy sezon dla rolników. Ci, którzy uprawiają zboże będą mieli niższe plony z powodu suszy. Z kolei producenci owoców miękkich protestują przeciwko zbyt niskim cenom skupu i zapowiadają, że przestaną zbierać owoce. Rolnicy szukają różnych sposobów, by zrekompensować straty. Jakie mają pomysły? - sprawdzała Aleksandra Tycner z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
2018-06-25, 16:00
Posłuchaj
- Spadek plonów jest duży, a prognozy cen i ceny otrzymywane w skupach przez producentów owoców miękkich są niższe niż w poprzednich latach - tak o trudnej sytuacji plantatorów mówił w radiowej Jedynce prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Zwrócił uwagę, że do Polski sprowadzane są owoce miękkie z innych krajów. - W różnej formie, czasami są przepakowywane w polskie opakowania - dodał.
Już teraz producenci malin, czarnej porzeczki jednoczą siły. Zwłaszcza w województwie lubelskim. Nie chcą zabierać owoców. Ceny nie pokrywają kosztów produkcji.
Marian Sikora z Federacji Związków Producentów Rolnych zwrócił uwagę, że w umowach kontraktacyjnych zapisuje się ilość owoców a nie ich cenę.
REKLAMA
Rolnicy zwracają uwagę, że po 90-tym roku w Polsce została zaniedbana spółdzielczość. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zauważył, że sytuacja powtarza się każdego roku i jest konsekwencją globalizacji.
- Sprzedaliśmy ten cały sektor firmom globalnym, które prowadzą działalność w wielu krajach świata. Wielką krzywdę wyrządzono rolnikom w latach 90-tych nie zachęcając ich do tego żeby byli współwłaścicielami zakładów przetwórczych - dodał minister. A żaden rząd nie może nakazać zakładom płacenia określonej ceny za owoce.
Rolnicy proponują skup interwencyjny albo kontraktacje. Minister rolnictwa natomiast wspomina o repolonizacji zakładów przetwórczych. Jego zdaniem rolnicy powinni być współwłaścicielami tych zakładów.
NRG, Aleksandra Tycner, kw
REKLAMA
REKLAMA