more_horiz
Gospodarka

To nie był łatwy rok dla rolników. Susza dawała im się mocno we znaki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 13:06
Zbliża się koniec roku, a więc czas na podsumowanie. Ale o takie uogólnione podsumowanie trudno w rolnictwie, bo ze względu na kapryśną pogodę u jednych rolników był nadzwyczajny urodzaj, a u innych - katastrofa. Produkcja zbóż była w tym roku nieco mniejsza, bo niższe były plony w częściach kraju dotkniętych suszą.
Audio
  • Susza i drogie paliwo. To nie był łatwy rok dla rolników (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Stanisław Kacperczyk z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych podkreśla, że właśnie susza była głównym problemem w rolnictwie w tym roku.

- Te gospodarstwa, które ucierpiały, mają znacznie niższe plony, niejednokrotnie rolnicy decydowali się na likwidacje plantacji. Ceny na rynku nie rekompensują kosztów suszy - dodał.

Jednocześnie zaznaczył, że trzeba docenić pomoc ze strony władz dla rolników, poszkodowanych przez kapryśną aurę, w tym rekompensaty.

Stanisław Kacperczyk zwrócił też uwagę na rosnące koszty produkcji rolniczej. Na jesieni rolnikom we znaki dawał się natomiast wzrost ceny oleju napędowego. Wygląda jednak na to - mówił - że przyszły rok dla rolników będzie lepszy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo audycje Jedynka