Reforma polityki rolnej UE po 2022 r. – więcej wymagań, wyższe sankcje. PE publikuje swoje stanowisko
Przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE – uznał Parlament Europejski w przyjętym stanowisku w sprawie reformy polityki rolnej UE po 2022 r.
2020-10-29, 17:00
Parlament Europejski (PE) wzmocnił zasadę warunkowości, co oznacza, że rolnik musiałby stosować pewne obowiązkowe praktyki sprzyjające ochronie klimatu i środowiska, aby uzyskać bezpośrednie wsparcie. Ponadto posłowie chcą przeznaczyć co najmniej 35 proc. budżetu zarezerwowanego na rozwój obszarów wiejskich na wszystkie rodzaje działań związanych ze środowiskiem i klimatem. Co najmniej 30 proc. budżetu na płatności bezpośrednie należy przeznaczyć na programy ekologiczne, które byłyby dobrowolne, a mogłyby zwiększyć dochody rolników.
Powiązany Artykuł
Wspólna Polityka Rolna UE. Wojciechowski: Polska dostanie dodatkowe 3 mld euro
Żywopłoty, drzewa nieprodukcyjne i stawy
Europosłowie nalegają na stworzenie usług doradztwa rolniczego w każdym państwie członkowskim i przeznaczenie co najmniej 30 proc. funduszy unijnych w każdym państwie członkowskim na pomoc rolnikom w walce ze zmianą klimatu, w zrównoważonym zarządzaniu zasobami naturalnymi i w ochronie różnorodności biologicznej. Wzywają również państwa członkowskie, by zachęcały rolników do przeznaczania 10 proc. gruntów na kształtowanie krajobrazu korzystnego dla różnorodności biologicznej, czyli na przykład żywopłoty, drzewa nieprodukcyjne i stawy.
Zdaniem PE państwa unijne mogłyby wykorzystać co najmniej 4 proc. swojego budżetu na płatności bezpośrednie na wsparcie młodych rolników. Dalsze wsparcie może być przyznane z funduszy rozwoju obszarów wiejskich, gdzie inwestycje młodych rolników mogą być traktowane priorytetowo.
Dotacje UE powinny być zarezerwowane tylko dla tych, którzy prowadzą co najmniej minimalny poziom działalności rolniczej. Zdaniem europosłów należy automatycznie wykluczyć te podmioty, które administrują portami lotniczymi, wodociągami, stałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi, świadczą usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami.
REKLAMA
Wyższe sankcje dla recydywy
W przyjętym stanowisku Parlament Europejski optuje za zwiększeniem sankcji dla tych, którzy wielokrotnie nie przestrzegają wymogów UE, na przykład w zakresie ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt. Zdaniem PE powinno to kosztować rolników 10 proc. ich uprawnień, w porównaniu z obecnymi 5 proc.
Powiązany Artykuł
Ardanowski: rolnictwo w budżecie UE ma zbyt małe pieniądze na zieloną transformację
Posłowie do PE chcą również, aby UE ustanowiła doraźny mechanizm składania skarg. Byłoby to rozwiązanie dla rolników i beneficjentów z obszarów wiejskich, którzy doświadczają niesprawiedliwego lub niekorzystnego traktowania w odniesieniu do dotacji UE, gdy występują niedociągnięcia w rozpatrywaniu skarg na szczeblu krajowym.
Po przyjęciu stanowiska PE rozpocznie rozmowy z Radą Unii Europejskiej – ministrami państw członkowskich reprezentowanymi przez niemiecką prezydencję – nad ostatecznym kształtem przepisów.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA