more_horiz
Gospodarka

Dopłaty bezpośrednie dla 1,3 mln rolników. Wnioski złożyło już 300 tysięcy uprawnionych

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:21
Wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło do 20 kwietnia ok. 300 tys. rolników - podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/DedovStock

Dokumenty można składać do 17 maja, w tym roku tylko w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji eWniosekPlus - dodała.


uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
Na co rolnik może dostać pieniądze? W tym roku kontynuacja wsparcia i programów pomocowych

W tym roku dopłaty bezpośrednie bez papierowych wniosków

Oznacza to, że nie są przesyłane do rolników papierowe wnioski spersonalizowane. Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego - podkreśliła Agencja. Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z procedurą, mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR.

Wnioski elektroniczne można tez złożyć w placówkach Agencji

W placówkach Agencji udostępnione zostały również stanowiska komputerowe, przy których można wypełnić wniosek, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19, ARiMR zaleca, aby rolnicy, którzy chcą odwiedzić biura powiatowe, umówili się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kolejek i zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR.

Termin składania wniosków do 17 maja

W tym roku wnioski o dopłaty rolnicy mogą składać do 17 maja (ze względu na to, że 15 maja przypada w sobotę). Możliwe jest również złożenie wniosku po tym terminie, nie później niż do 11 czerwca 2021 r. Wiąże się to jednak z sankcjami w postaci obniżenia kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.Zgłoszenia zmian we wnioskach bez żadnych konsekwencji można składać do 31 maja 2021 r.

Z dopłat skorzysta 1,3 mln rolników

ARiMR spodziewa się, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, o unijne dopłaty będzie wnioskować ok. 1,3 mln rolników.

Wszelkie wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków można konsultować, dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00). PAP, jk