Afrykański pomór świń: ok. 1,5 tys. wniosków od rolników o rekompensaty

2014-06-02, 15:49

Afrykański pomór świń: ok. 1,5 tys. wniosków od rolników o rekompensaty
Świnia. Foto: Wikipedia/CC/USDA.gov/Scott Bauer

Blisko półtora tysiąca wniosków o rekompensaty strat finansowych z powodu ASF u dzików złożyli hodowcy świń z terenów objętych obostrzeniami w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim - wynika z danych uzyskanych w Agencji Rynku Rolnego.

Wnioski o pomoc finansową można było składać do 30 maja w oddziałach Agencji w Białymstoku, Lublinie i Warszawie, odpowiednich dla obszaru objętego obostrzeniami w związku z wykryciem w lutym dwóch pierwszych w Polsce przypadków wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Zakażone padłe dziki wykryto wówczas w powiecie sokólskim w województwie podlaskim, przy granicy z Białorusią.
Afrykański pomór świń: jest już czwarty przypadek ASF w Polsce >>>
Pieniądze mają zrekompensować rolnikom straty, jakie ponieśli, nie mogąc sprzedawać tuczników. Musieli je trzymać w gospodarstwach, znacznie spadły też ceny. Pomoc przysługuje rolnikom w ramach tzw. nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny. Rolnik z terenu objętego ograniczeniami ma szansę dostać rekompensatę przyznawaną według określonych kryteriów. To 37,7 euro za 100 kg masy tuszy uzyskanej z dostarczonych do uboju zwierząt. Dotyczy to świń o masie od 50 kg oraz macior o masie od 160 kg. Jeżeli tusza będzie miała więcej niż 100 kg, dopłata i tak wyniesie 37,5 euro, natomiast jeżeli będzie w ona ważyła od 50-100, to dopłata będzie zmniejszona.
W sumie rolnicy złożyli ponad 1,4 tys. wniosków o rekompensaty.
Wypłata pomocy do końca sierpnia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ARR ma czas do końca sierpnia na wypłatę rolnikom pomocy w związku z ASF. Świnie można było sprzedawać do 25 maja.
W ostatnich dniach w powiecie sokólskim wykryto kolejne dwa przypadki ASF u padłych dzików.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej