Ukraina zabezpieczona żywnościowo na 2023 rok. Zbiory zbóż sięgnęły 60 mln ton, część wyeksportowano
Już od siedmiu miesięcy działa tzw. inicjatywa zbożowa; w tym czasie Ukraina wyeksportowała drogą morską do 43 krajów ponad 22 mln ton żywności - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
2023-02-23, 08:22
- To istotny ukraiński wkład w światowe bezpieczeństwo żywnościowe i w stabilizację światowego rynku żywnościowego - podkreślił szef państwa na opublikowanym wieczorem nagraniu.
- Gdyby nie ta nasza inicjatywa, to obecnie, niestety, w niektórych krajach Afryki i Azji trwałyby procesy politycznego i socjalnego chaosu, byłby w ogóle dużo poważniejszy kryzys kosztów utrzymania, który odczuwały różne narody w minionym roku - kontynuował.
Rosja przeszkadza
Jak dodał Zełenski, gdyby inicjatywa działała w pełnym zakresie i gdyby Rosja nie próbowała jej zahamować, to eksport żywności mógłby być jeszcze większy.
W warunkach blokady ukraińskich portów przez rosyjską armię w lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to gwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.
Mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok - informował pod koniec ubiegłego roku premier Denys Szmyhal.
Według danych z 2019 roku ziemie uprawne stanowiły prawie 47 proc. terytorium Ukrainy, najbardziej wykorzystywane rolniczo były tereny centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA