UE zwiększa udział energii odnawialnej w miksie energetycznym

2015-06-16, 12:47

UE zwiększa udział energii odnawialnej w miksie energetycznym
Farm wiatrowych nie wolno budować także w odległości do 2 km od zabudowy mieszkaniowej. Foto: Pixabay

Unia Europejska zwiększa udział energii odnawialnej w całym miksie energetycznym. Tak wynika z raportu przedstawionego przez Brukselę.

Posłuchaj

Unia Europejska zwiększa udział energii odnawialnej w całym miksie energetycznym - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Oznacza to, że Wspólnota jest na dobrej drodze do zrealizowania 20-procentowego celu udziału tego typu energii do 2020 roku. Każdy kraj ma też wyznaczony swój cel narodowy.

- Większość krajów UE i cała Unia są na dobrej ścieżce w sprawie osiągnięcia celów dotyczących udziału energetyki odnawialnej - powiedział we wtorek w Brukseli komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Arias Canete.

Z raportu - publikowanego co dwa lata - wynika, że w 2013 roku udział energii odnawialnej w całym miksie energetycznym wynosił w Unii 15 procent. Rok później był o 0,3 procent wyższy. Postępy w tym zakresie uczyniła także większość krajów członkowskich.

Niektóre państwa UE mają sporo do nadrobienia

Miguel Arias Canete podkreślał jednak, że aby utrzymać ten trend, niektóre z nich będą musiały zwiększyć swoje wysiłki, zwłaszcza mając na uwadze międzynarodowy szczyt klimatyczny w grudniu, na którym ustalone mają być cele polityki klimatycznej po 2020 roku.

- Jeśli chcemy być dalej liderami w negocjacjach klimatycznych, musimy usiąść do rozmów w Paryżu z odrobioną pracą domową - powiedział komisarz.

Dążymy do 15-proc. udziału energii odnawialnej

Z raportu wynika, że w Polsce jeszcze w 2012 roku udział energii odnawialnej wynosił 10,9 procent, rok później 11,3 procent. Docelowo w 2020 roku ma być to 15 procent.

- Osiągnięcie celów na 2020 r. nie jest również pewne w przypadku Węgier i Polski - czytamy w raporcie Komisji. Jak podkreślono, jeśli chodzi o nasz kraj i Węgry spełnienie założeń unijnej polityki będzie zależało m.in. od dalszego zapotrzebowania na energię.

Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w ostatnich latach pomógł kilku krajom członkowskim w osiągnięciu ich celów dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Najsłabiej UE idzie z realizowaniem celu przewidującego 10-procentowy udział źródeł odnawialnych w transporcie. W 2014 r. OZE w tym sektorze pokrywały zaledwie 5,7 proc. zapotrzebowania.

Canete zapowiedział, że w ciągu dwóch lat KE zaprezentuje nowy pakiet dotyczący energetyki odnawialnej, który będzie służył realizacji celów na 2030 r.

- Źródła odnawialne są dobre dla Europy i Europa dobrze radzi sobie z wdrażaniem źródeł odnawialnych - przekonywał wskazując, że ponad milion osób w UE pracuje w sektorze OZE.

Z informacji przedstawionych przez KE wynika, że 40 proc. turbin wiatrowych na świecie budowanych jest przez firmy z UE. Taki sam udział procentowy maja przedsiębiorstwa z "28", jeśli brać pod uwagę liczbę patentów w sektorze OZE.

Canete podkreślił, że jeśli chodzi o zabezpieczenie energetyki odnawialnej tradycyjnymi źródłami (w przypadku gdy nie ma warunków do produkcji energii z OZE), to najlepszy jest gaz. Jak podkreślił to "najczystsze" paliwo kopalniane.


Planowane rozwiązania ws. kształtu unijnego rynku energii elektrycznej

Komisarz poinformował, że w lipcu ruszą konsultacje publiczne dotyczące planowanych rozwiązań ws. kształtu unijnego rynku energii elektrycznej. Jak podkreślił, nowy system powinien przynieść większą spójność i współpracę między państwami członkowskimi.

Teraz krajowi producenci w wielu państwach UE bronią dostępu do swoich rynków w obawie przed konkurencją z zagranicy. Przywódcy państw unijnych w zeszłym roku zgodzili się jednak, że należy zagwarantować wymianę 10 proc. energii elektrycznej między państwami.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej