PGNiG: rozmowy z Gazpromem zaawansowane. Spór w fazie arbitrażu

Mimo arbitrażu z Gazpromem PGNiG prowadzi równolegle rozmowy bilateralne z rosyjską spółką; rozmowy te są bardzo zaawansowane - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu prezes PGNiG Mariusz Zawisza. Komisja rozpatrywała informację na temat aktualnego stanu i strategii gazowej spółki. Posłowie pytali szefa PGNiG m.in. o spór z Gazpromem.

2015-08-06, 08:25

PGNiG: rozmowy z Gazpromem zaawansowane. Spór w fazie arbitrażu
Rozmowy z Gazpromem trwają mimo arbitrażu. Foto: Pixabay.com

- Spór jest w fazie arbitrażu, ale równolegle prowadzimy rozmowy bilateralne. Rozmowy te są bardzo zaawansowane - podkreślił Zawisza.

Gazprom przed Trybunałem Arbitrażowym


PGNiG w maju skierowało do Gazpromu wezwanie przed Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Przedmiotem sporu jest zmiana warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r. Przez pół roku polska spółka próbowała przekonać rosyjskiego dostawcę do zmiany niekorzystnych dla siebie zapisów kontraktu. Chodziło przede wszystkim o cenę; Polska płaci za rosyjski gaz więcej, niż inni europejscy odbiorcy.

Posłowie pytali też szefa gazowej spółki o ceny gazu dla odbiorców detalicznych i dlaczego one nie spadają.

- Co prawda ceny ropy spadają i to dynamicznie (w ciągu półtora roku nawet o plisko 50 proc.), natomiast trzeba zauważyć, że w tym okresie bardzo mocno osłabiła się też złotówka, szczególnie w relacji do dolara. Kontrakty importowe są rozliczane właśnie w tej walucie - odpowiadał szef PGNiG.

Trwają rozmowy o obniżeniu cen gazu


Wskazał też, że jeśli chodzi o spółkę PGNiG Obrót Detaliczny, która obsługuje klientów detalicznych, "spółka ta jest aktualnie w dialogu z URE". - Toczą się rozmowy na temat weryfikacji tej taryfy, która została zatwierdzona decyzją Prezesa URE 1 stycznia br. na cały rok 2015 - mówił. Dziennikarzy poinformował, że jego zdaniem rozmowy te powinny zakończyć się wkrótce.

Ponadto Zawisza poinformował dziennikarzy, że rozmowy PGNiG z Qatargasem, dotyczące realizacji umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego na 2016 rok, powinny zakończyć się w trzecim kwartale. Pytany, czy będzie szansa na wynegocjowanie możliwości nieodbierania gazu, tak jak zostało to wynegocjowane w ubiegłym roku, odpowiedział: „Zawsze strony mogą się porozumieć, tak jak się porozumiały w zeszłym roku i zakładam, że taka formuła zawsze obowiązuje”.

W grudniu 2014 roku PGNiG podpisało porozumienie z Qatargasem w sprawie zmiany warunków umowy na dostawy LNG, przewidujące, że Qatargas w 2015 roku ulokuje wolumen gazu przewidziany w umowie z PGNiG na innych rynkach, a polska spółka pokryje różnice pomiędzy zakontraktowaną ceną, a ceną zapłaconą przez odbiorców.

Na podstawie umowy z Qatargas PGNiG miało odbierać od katarskiego dostawcy skroplony gaz poprzez terminal w Świnoujściu. Budowa terminala nie jest jednak jeszcze zakończona.

PAP, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej