PGNiG otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie

Inwestycję umożliwiło odkrycie niekonwencjonalnego złoża typu tight gas na koncesji Kirthar o zasobach na poziomie 4 i pół miliarda metrów sześciennych.

2015-11-26, 20:43

PGNiG otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie
Wieża wiertnicza. Foto: Pixabay

Posłuchaj

PGNiG otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie. Oznaczeniu tej inwestycji dla spółki, mówi w radiowej Jedynce Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes PGNiG do spraw poszukiwań i wydobycia. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

─ W ramach przygotowań do wydobycia, w bieżącym roku zakończono budowę instalacji na powierzchni, która umożliwi zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie - wyjaśnia Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes PGNiG do spraw poszukiwań i wydobycia.

Łączne zasoby złóż PGNiG w Pakistanie wynoszą 80 milionów baryłek, a to jest ponad dwa razy więcej niż wynosi obecne łączne wydobycie gazowego koncernu w ciągu roku.

─ Nowa kopalnia gazu stanowi bazę do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż, co pozwoli nawet ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar - dodaje prezes Skrzypkiewicz.

 Gaz jest sprzedawany w Pakistanie

W Pakistanie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo bardzo silnie współpracuje z lokalną społecznością. Na stałe zatrudnionych jest tam obecnie tylko 3 Polaków. Pozostali pracownicy - zarówno w biurze w Islamabadzie, jak i na koncesji Kirthar - to Pakistańczycy.

REKLAMA

Surowiec tam wydobywany również jest sprzedawany od razu na miejscu. Jak mówi Skrzypkiewicz cena, jaką spółka dostaje tam za gaz, jest bardzo dobra. A dodatkowo cena ta jest gwarantowana przez rząd Pakistanu, bo kraj ten cierpi na duży deficyt gazu. 

Zgodnie ze swoją strategią i zachęcone osiągniętym sukcesem PGNiG poszukuje kolejnych aktywów w Pakistanie - zarówno tych produkcyjnych, jak i poszukiwawczych. W Pakistanie PGNiG jest obecne od roku 2005. Prowadzi działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70 procent udziałów. Do tej pory wykonano tam trzy otwory poszukiwawcze, którymi odkryto dwa złoża: Rehman w roku 2009 i Rizq w 2015.

 PGNiG szuka gazu poza granicami Polski

Poza Pakistanem spółka prowadzi działalność w Norwegii, a niedawno podpisała też porozumienie o poszukiwaniach gazu w Niemczech. Analizuje także aktywa w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz w Azji.

Sylwia Zadrożna

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej