Światowy konkurs na innowacje: w finale 6 projektów, również z Polski

W ramach zorganizowanego przez PKN Orlen globalnego konkursu na innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną procesów produkcyjnych w rafinerii wybrano sześć projektów zgłoszonych z Polski, Wlk. Brytanii, Francji, Niemiec, a także Indii i USA.

2016-02-17, 13:52

Światowy konkurs na innowacje: w finale 6 projektów, również z Polski
PKN Orlen ogłosił globalny konkurs na innowacyjne rozwiązania technologiczne w październiku 2015 r. w formule crowdsourcingu. Foto: Glow Images/East News

Finał konkursu, w którym przyznane zostaną trzy nagrody finansowe oraz możliwość współpracy z płockim koncernem zaplanowano na przełom marca i kwietnia - poinformowała w środę spółka.

PKN Orlen ogłosił globalny konkurs na innowacyjne rozwiązania technologiczne w październiku 2015 r. w formule crowdsourcingu. To pierwsza w Polsce taka inicjatywa, otwarta dzięki internetowi nie tylko dla niewielkich grup i zespołów specjalistów, ale też dla pojedynczych autorów, instytucji badawczych oraz naukowców i studentów z całego świata. Pomysły można było zgłaszać do 9 grudnia 2015 r. wyłącznie online, za pośrednictwem strony NineSights.com. Najlepsze będą miały szansę na realizację w ramach modernizacji instalacji w zakładach produkcyjnych płockiego koncernu.

Ponad 20 autorskich rozwiązań

W sumie na konkurs PKN Orlen nadesłano ponad 20 autorskich rozwiązań, charakteryzujących się – jak zaznaczył płocki koncern - dużą różnorodnością, a dotyczących np. wykorzystania ciepła z kolumny destylacji do wytwarzania energii elektrycznej, wody lodowej i pary.

PKN Orlen podał, że sześć wyróżnionych rozwiązań obejmuje „szeroki zakres technologii zarówno już istniejących, jak i takich, które znajdują się obecnie w fazie R&D”, badawczo-rozwojowej. Projekty te zostały wybrane przez ekspertów spółki do finału, w którym przyznane zostaną trzy nagrody po 10 tys. euro. Konkurs zakłada też możliwość pilotażowego wdrożenia zwycięskich rozwiązań oraz dalszą współpracę ich autorów z płockim koncernem.

PKN Orlen przypomniał, że ogłoszony przez spółkę globalny konkurs to element podejmowanych tam działań, także we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi w Polsce, związanych z rozwojem innowacji, a ich celem jest „dalsza budowa wartości” grupy kapitałowej płockiego koncernu.

- Obecnie realizujemy szereg projektów innowacyjnych w wielu obszarach działalności koncernu. Współpraca z uczelniami, instytutami badawczymi czy też projekty crowdsourcingowe pozwalają nam sięgać do szerszego grona ekspertów i przyspieszyć proces poszukiwania pożądanych rozwiązań w takich obszarach jak np. poprawa efektywności energetycznej procesów produkcyjnych – powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen, dyrektor wykonawczy tej spółki ds. strategii i zarządzania projektami Andrzej Kozłowski.

Wysoki poziom merytoryczny projektów

Podkreślił jednocześnie wysoki poziom merytoryczny projektów uczestniczących w konkursie oraz ich zgodność z założeniami płockiego koncernu.

Jak zaznaczył PKN Orlen, celem konkursu „jest znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania technologicznego pozwalającego na efektywny odzysk i zagospodarowanie niskotemperaturowego ciepła z kolumn destylacji”. „- Wdrożenie optymalnej technologii pozwoli nie tylko wygenerować oszczędności, ale będzie miało również wymiar proekologiczny w postaci zmniejszonego zużycia energii na instalacji oraz ograniczenia emisji ciepła do atmosfery – wyjaśniła spółka.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej