RENEXPO 2016: w Polsce zapanowała moda na energetykę odnawialną?
Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, instalacje do biogazowni czy samochody na prąd - to wszystko można zobaczyć w Warszawie na Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO 2016.
2016-10-20, 14:18
Posłuchaj
Wykorzystanie energii elektrycznej i cieplnej z alternatywnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne - to widać na Targach RENXPO 2016, mówi Małgorzata Bartkowska z Rico Poland, organizator Targów.
- Mamy ponad 100 wystawców z kraju, ale i z zagranicy. Są to reprezentanci takich krajów jak Niemcy, Chiny, USA. Po raz pierwszy gościmy również firmę z Indonezji, która zajmuje się biopaliwami, bioenergią. Pierwszego dnia targów mieliśmy rekordową, jak dotąd, liczbę odwiedzających – podkreśla ekspertka.
Polskie firmy produkują głównie panele słoneczne
Polskie firmy to głównie producenci paneli słonecznych. Mariusz Potocki z firmy Ixdisk, producenta modułów fotowoltaicznych, także zauważa rosnące zainteresowanie energią odnawialną.
- Na tę chwilę widzimy zainteresowanie nie tylko w obszarze indywidualnych odbiorców, ale także inwestorów, którzy planują swoje inwestycje w obszarze klastrów energetycznych, wspólnot energetycznych. Są to również targi wymiany informacji pomiędzy instalatorami, producentami, jak i firmami wykonawczymi – wymienia Mariusz Potocki.
Zmiana przepisów
Taka wymiana informacji jest dziś bardzo potrzebna, bo niedawno zmieniły się przepisy o wsparciu dla produkcji zielonej energii.
- Po wielu latach oczekiwań mamy w końcu ustawę, która reguluje system, pozwala inwestorom indywidualnym na formę ciekawego rozliczania z zakładami energetycznymi. Taka forma ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą mamy dzisiaj, jest dla polskiego rynku lepsza. Jestem przeciwnikiem agresywnych systemów wsparcia, ponieważ polscy instalatorzy, polskie firmy produkcyjne nie skorzystałyby z tego programu. Te kraje, które już nasyciły się poprzez taryfy stałe, były gotowe na to, żeby wejść na polski rynek – uważa gość radiowej Jedynki.
Rośnie świadomość Polaków
Dziś największą popularnością wśród Polaków cieszą się instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, dodaje Magdalena Sawicka-Balcerzak z formy Daikin.
- Świadomość ludzi rośnie i każdy zwraca uwagę na to, jakie urządzenie ma zamontowane w domu. Chodzi o to, żeby było ekologiczne, tanie w eksploatacji, żeby człowiek był z niego zadowolony, żeby było automatyczne. Osoby, które przychodzą na targi, pytają o rozwiązania ekologiczne dla instalacji wewnętrznych budynku czy pompy ciepła – tłumaczy rozmówczyni „Agro-Faktów”.
Instalacje OZE będą tańsze?
Zdaniem dr. Macieja Sokołowskiego, eksperta do spraw energetyki, takie rozwiązania będą się dynamicznie rozwijać, a dzięki temu instalacje OZE będą tańsze.
- Polacy ruszyli na energetyczne zakupy. Ten rynek należy porównywać do rynku telefonów komórkowych, smartfonów czy tabletów, gdzie ileś lat temu ceny były znacznie wyższe, a teraz ciągle spadają – mówi dr Maciej Sokołowski.
W najbliższym czasie zdaniem ekspertów rozwijać będą także instalacje na biomasę, bo takie rozwiązania zamierza promować rząd.
Justyna Golonko, awi